Přehled nápovědy k tématu 'n'

Nápověda WikiZUŠ Slovensky Česky

 Další související témata: Katalog o průběhu vzdělávání přípravné studium nastavení školy

Kliknutím na článek zobrazíte jeho celý obsah. Chcete-li získat podrobnější a souvislejší nápovědu, najeďte na myší daný článek a stiskněte tlačítko Zobrazit v Nápovědě.

Seznam článků

ÚVOD

Vážení uživatelé,

děkujeme, že jste si vybrali náš Informační systém základních uměleckých škol iZUŠ. Jeho hlavním cílem je ušetřit zaměstnancům ZUŠ práci, čas i finanční prostředky, nabídnout neocenitelné funkce elektronické administrace dokumentů a zlepšit komunikaci mezi školou, zákonnými zástupci a žáky. Největšími výhodami iZUŠ jsou snadná použitelnost, přehlednost a přístupnost odkudkoli prostřednictvím internetu. Více o výhodách iZUŠ se dozvíte na straně O iZUŠ.
O své údaje se nemusíte bát, s údaji nakládáme podle zákona č. 256/1992 Sb. o ochraně osobních údajů v informačních systémech, zákona č. 106/1999 Sb. o osobním přístupu k informacím,  zákona č. 110/2019 Sb. o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů a Obecného nařízení na ochranu osobních údajů (GDPR, EU 2016/679). Údaje chráníme vysokým stupněm zabezpečení, ukládáme je v šifrované podobě a každý den zálohujeme
Pružně reagujeme na legislativní změny a požadavky škol. O nových funkcích či úpravách stávajících funkcí vás pravidelně informujeme na straně Novinky. Tyto nové informace zapracováváme i do Uživatelské příručky, v níž se přehledně a rychle seznámíte se všemi funkcemi a možnostmi iZUŠ. Její aktuální podobu najdete vždy na straně Nápověda.

Popis jednotlivých kapitol:
 1. PRVNÍ KROKY V iZUŠ – pomohou vám s orientací v systému.
 2. ZAVÁDÍME iZUŠ – úkony jednotlivých skupin zaměstnanců.
 3. PRŮVODCE NEJČASTĚJŠÍMI SITUACEMI
 4. ŽIVOTNÍ SITUACE – zde naleznete odpovědi na různé otázky z vaší praxe.
 5. POPIS iZUŠ – STRANY A DOKUMENTY – strany a dokumenty detailně. Struktura této kapitoly odpovídá struktuře Informačního systému iZUŠ.
 6. ŠKOLA
 7. ZAMĚSTNANCI
 8. ŽÁCI
 9. PŘIHLÁŠKA DO ZUŠ
 10. SOUTĚŽE
 11. PORTÁL PRÁCE
 12. ŠKOLENÍ
 13. KONTAKT
 14. HLEDAT
 15. NASTAVENÍ
 16. NADSTANDARDNÍ FUNKCE 
 17. NÁPOVĚDA – (nápověda k systému EOS ZUŠ)
 18. MOBILNÍ APLIKACE iZUŠ
 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS ZUŠ)
 20. DALŠÍ INFORMACE
Barevné puntíky zobrazené u jednotlivých článků Nápovědy vpravo znázorňují, pro koho je daný článek Nápovědy určený.
Puntíky jsou uvedeny v tomto pořadí (pětice a trojice puntíků):
ŽákZákonný zástupceZaměstnanecVedoucí pracovníkAdministrátor školyÚčetníZástupce řediteleŘeditel
Vybarvený puntík značí, že článek je určen pro tento typ uživatele. Pokud je prázdný, určen jemu není.

Kapitola v Nápovědě označená šedou barvou – je určená jiné skupině uživatelů.
Pokud se Uživatel setká přímo na webu www.izus.cz s údaji vyplněnými šedou barvou (napřv Osobních údajích žáka) – je to proto, že např. uživatel typu Zaměstnanec, Zákonný zástupce nebo Žák nemohou tyto údaje měnit. Slouží pouze k zobrazení.

Pro větší přehlednost jsou v Uživatelské příručce užity tyto symboly a barvy:
 • časté dotazy
 • tipy
 • tmavě červený text – cesty (umístění na stranách Informačního systému iZUŠ)
 • fialová barva – informace určené administrátorům a vedení školy
 • modrý text s podtržením – odkazy na strany v iZUŠ (v prohlížeči) 
 • modrý text s tečkováním – odkazy v rámci Uživatelské příručky 
 • Tlačítka 

Efektivním využitím iZUŠ získává škola a její pracovníci silný nástroj k zajištění pořádku v dokumentaci školy. Přejeme vám mnoho úspěchů v seznamování se s iZUŠ.
Rádi přivítáme i vaše podněty a připomínky k této Uživatelské příručce.

Váš tým iZUŠ 

Přihlášení

Do iZUŠ se mohou přihlásit:
 • zaměstnanci školy,
 • žáci,
 • jejich zákonní zástupci.

Přihlašovací údaje naleznete pravděpodobně v e-mailu zaslaném vedením školy. Ředitelům škol byly na jejich e-mailové adresy zaslány přihlašovací údaje přímo firmou Sensio.cz s.r.o.
Z bezpečnostních důvodů se jedná o náhodná písmena a čísla, doporučujeme je po přihlášení změnit na straně Nastavení uživatele.
Pokud jste neobdrželi přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo), požádejte vedení školy o jejich zaslání či sdělení. 
Můžete si je také nechat zaslat sami vyplněním ZUŠ, do které potřebujete, a svého e-mailu na této straně:  https://www.izus.cz/nastaveni_uctu/nove_heslo/. Viz článek Zaslat nové heslo.

Pro vstup do iZUŠ:
 1. Otevřete internetový prohlížeč (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge a další). Můžete otevřít jakýkoliv prohlížeč, nejlepší zkušenosti jsou s prohlížečem Google Chrome. Pozor na zastaralé prohlížeče (Explorer).
 2. Do adresního řádku napište www.izus.cz.
 3. Objeví se vám Hlavní strana iZUŠ pro nepřihlášené uživatele.
 4. V sekci Vstup do světa iZUŠ jsou umístěna políčka pro Uživatelské jméno a Heslo.
 5. Zadejte přihlašovací údaje a stiskněte tlačítko Vstoupit .

Pracovat se můžete z jakéhokoliv zařízení (chytrý telefon, tablet, notebook, počítač, chytré hodinky) s jakýmkoli operačním systémem a prohlížečem. iZUŠ Je kompatibilní s OS IOS. Pro Android máme rovněž i mobilní aplikaci, pro IOS se zpracovává.

            Tip! —

           Pro zrychlení přístupu do iZUŠ…

           Pro zrychlení přístupu do iZUŠ doporučujeme jeho nastavení jako domovské strany Vašeho prohlížeče nebo přidání do lišty záložek či panelu oblíbených položek (stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + D nebo klikněte na hvězdičku vedle adresy strany; přidáte si tak iZUŠ do Oblíbených/Záložek a získáte k němu rychlý přístup).

           Umístění v Nápovědě: 1. PRVNÍ KROKY V iZUŠ1. Přihlášení › 1. Tip — iZUŠ jako záložka

           Související témata: hledat rychlý přístup oblíbené záložka tip

           ? Strana v prohlížeči se mi zobrazuje nesprávně.

           Zkuste aktualizovat stranu klávesou F5, případně klávesovou zkratkou Ctrl+F5. Pokud se zobrazení nespraví, možnou příčinou je zvolení jiného vzhledu, např. bez grafických prvků. Přejděte na sekci Změna vzhledu v Prohlášení o přístupnosti. Další příčinou může být nestandardní nastavení vašeho internetového prohlížeče. iZUŠ je optimalizován pro všechny dnes běžně používané prohlížeče (Google Chrome, Mozilla Firefox, Edge, Opera, Safari...) v aktuálních verzích a se standardním nastavením.

           Umístění v Nápovědě: 1. PRVNÍ KROKY V iZUŠ2. Rozložení strany, ovládání2. Záhlaví › 2. Strana v prohlížeči se mi zobrazuje…

           Související témata: webová stránka nastavení aktualizace špatné zobrazení chybné zobrazení

           Vstup do iZUŠ

           Přihlašovací údaje jste získali jako ředitelé školy přímo od firmy Sensio.cz s.r.o nebo – pokud jste zaměstnanci, zákonní zástupci či žáci – obdržíte je od vedení školy. Viz kapitola Přihlášení.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE › 1. Vstup do iZUŠ

           Související témata: Přihlášení do iZUŠ systém heslo změna údaje

           Bezpečné heslo

           Vzhledem k zajištění bezpečnosti vašich osobních údajů věnujte pozornost i heslu k přihlašování do iZUŠ.
           1. Vzhledem k zajištění bezpečnosti vašich osobních údajů věnujte pozornost i heslu k přihlašování do iZUŠ.
           2. Nesdělujte nikomu své přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo)! Pokud již někdo vaše přihlašovací údaje zná, změňte si heslo.
           3. Pro zmírnění rizika náhodného vyzrazení a použití přihlašovacích údajů neoprávněnou osobou je vhodné si heslo jednou za čas změnit (platí především pro uživatele s vyššími uživatelskými právy (např. ředitel má přístup k osobním údajům všech zaměstnanců, žáků i jejich zákonných zástupců).
           4. Jestliže sdílíte počítač i s někým jiným (kolega, děti), neukládejte si heslo do prohlížeče (běžná nabídka prohlížečů).
           5. Začněte využívat správce hesel. Jde o program, který umožní hesla uložit zašifrovaně, tedy bezpečně. Můžete si tak zvolit unikátní a bezpečná hesla, aniž by bylo nutné si je psát na papír či někam do textových dokumentů na počítači. Programů, které umí takto ukládat hesla, existují desítky, je tedy z čeho vybírat (např. Roboform, 1Password). Tyto programy vám mohou také pomoci bezpečné heslo vygenerovat a poté rovnou uložit ve spojení s danou aplikací. Příště již rozpoznají, že se chcete přihlásit např. do iZUŠ a nabídnou vám vložit správné a přitom bezpečně uložené heslo pro danou aplikaci.
           6. Délka hesla spolu s kombinací písmen a čísel nejsou jediným kritériem pro vymyšlení bezpečného hesla, na který byste měli brát zřetel. Pokud použijete vaše osobní informace, které neví nikdo jiný, je pro útočníka velmi těžké takové heslo odhadnout. Pokud však použijete veřejně známou věc, pak je takové heslo velmi jednoduše odhadnutelné. Např. když máte psa Bobíka a jiní lidé o tom ví, pak je heslo Bobik123 jednoduše odhalitelné.
           7. Pokud si nastavujte hesla ručně sami a nastavíte jako heslo např. „heslo123“, jedná se samozřejmě o slabé heslo, protože je velmi snadné jej uhodnout. Na druhou stranu nemusíte jít do extrému typu „m7sNGUfF%bJN#H“. Zvolte si heslo, které si budete dobře pamatovat, ale nenapadne nikoho jiného. Můžete využít asociační metodu. Např. „housle1998Praha“, protože jste si koupili housle v roce 1998 v Praze. Málokdo ví, co, kdy a kde jste si koupili, a už vůbec, že jste si zrovna toto nastavili jako heslo do iZUŠ. Rovněž je možné sestavit heslo jako větu či příběh. Např. „K4zde ran0 s1 dam K4vu“. Nebo „Na Neb1 svit1 M3s1c a *!“

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 1. Bezpečné heslo

           Související témata: heslo vytvořit bezpečnost kybernetická bezpečné znaky útok hacker Roboform asociace

           Zapomenuté přihlašovací údaje

           Pokud jste zapomněli přihlašovací údaje (uživatelské jméno i heslo) nebo změnili heslo a zapomněli je, můžete si na vaši e-mailovou adresu nechat zaslat nové
           Klikněte zde: N e z n á m   h e s l o  a postupujte dle pokynů. Pokud se vám přihlašovací údaje nedaří nastavit tímto způsobem, obraťte se na vedení vaší školy.
           Také vám přihlašovací údaje nebo alespoň přihlašovací jméno může sdělit učitel podle Kartičky s přihlašovacími údaji v Dokumentech žáka.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 2. Zapomenuté přihlašovací údaje

           Související témata: Přihlášení do iZUŠ nastavení zapomenuté heslo neznám heslo zaslat nové kartička

            

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ2. Zapomenuté přihlašovací údaje › 1.  ;

           Související témata: Přihlášení do iZUŠ nastavení zapomenuté heslo

           Zaslat nové heslo

           1. Vyberte ZUŠ:
           a) výběrem z roletky,
           b) nebo zadáním části jejího názvu nebo obce.
           2. Zadejte svoji e-mailovou adresu.
           3. Odpovězte na kontrolní otázku.
           4. Údaje odešlete tlačítkem Odeslat.


           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ2. Zapomenuté přihlašovací údaje › 2. Zaslat nové heslo

           Související témata: nastavení Přihlášení do iZUŠ zapomenuté heslo e-mail návod zaslání nového hesla nové heslo

           Změnit heslo / změnit přihlašovací jméno

           Přihlašovací údaje (uživatelské jméno i heslo) si můžete změnit na lépe zapamatovatelné. Mějte však na zřeteli bezpečnostní rizika spojená s neoprávněným užitím vašich přihlašovacích údajů a zvolte raději složitější heslo, které budete znát jen vy. 
           Po přihlášení klikněte na své jméno (zobrazené v levém sloupci pod textem Přihlášený uživatel), dostanete se na stranu Nastavení uživatele
           Tady můžete změnit:
           1. uživatelské jméno,
           2. heslo,
           3. administrátor školy zde může nastavit/změnit Typ uživatele, přihlašovací údaje svých zaměstnanců, žáků a jejich zákonných zástupců,
           4. automaticky odhlásit po – změníte dobu trvání práce v iZUŠ, aniž byste byli automaticky odhlášeni.
           5. Nezapomeňte změny Uložit.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 4. Změnit heslo / změnit přihlašovací jméno

           Související témata: změna upravit nové heslo doporučení změna údajů návod ke změně údajů změnit přihlašovací typ uživatele odhlášení

           Potřebuji smazat cookie

           Máte-li potíže s přihlášením či odhlášením do iZUŠ, zkuste smazat cookies a přihlásit se znovu.

           Mazání cookies v prohlížeči Google Chrome:
           1. Otevřete prohlížeč Google Chrome.
           2. Klikněte na tlačítko Menu (tlačítko se třemi tečkami) v pravém horním rohu.
           3. V menu najeďte kurzorem na Další nástroje a v rozbalovacím menu klikněte na Vymazat údaje o prohlížení.
           4. V panelu Vymazat údaje o prohlížení překlikněte na záložku Základní a zatrhněte jen Soubory cookie a jiná data webů.
           5. Klikněte na tlačítko Vymazat data.
           Popsaný postup má nevýhodu v tom, že smaže cookies všech otevřených webů. To znamená, že vás odhlásí ze všech otevřených webových stránek (např. e-shopu, e-mailu, apod.) kromě Google.

           Pokud chcete smazat cookies jen pro izus.cz, můžete to udělat následujícím způsobem:
           1. Klikněte na ikonu zámečku v adresním řádku vlevo a v podmenu na Nastavení webu.
           2. Otevře se panel Ochrana soukromí a zabezpečení, zde klikněte na tlačítko Vymazat data a v následujícím dialogovém okně požadavek potvrďte tlačítkem Vymazat.
           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 5. Potřebuji smazat cookie

           Související témata: cookie smazat web potíže při přihlašování zámeček odebrat

           Hned po přihlášení dojde k odhlášení

           iZUŠ využívá pro uchovávání informace o přihlášeném uživateli cookie. Nastavte svůj internetový prohlížeč, aby povoloval ukládání cookies a dovoloval pracovat se skripty v jazyce JavaScript.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ7. Obtíže při přihlášení do iZUŠ › 1. Hned po přihlášení dojde k odhlášení

           Související témata: přihlášení cookie JavaScript prohlížeč zobrazení odhlášení nefungovat

           Zablokování přístupu do iZUŠ

           Pokud zadáte 5× špatné heslo, obdržíte oznámení, že byl zablokován přístup do iZUŠ. Jedná se o bezpečnostní ochranu před odhalením vašeho hesla jinou osobou, která se neustálým zkoušením různých hesel může snažit získat přístup do iZUŠ vaším jménem. 
           V takovém případě je postup následující:
           1. Vyčkejte 60 minut, až vám bude přístup automaticky odblokován a znovu se přihlaste.
           2. Pokud jste si stále na své heslo nevzpomněli, můžete si po uplynutí této doby nastavit jiné, zvolte však takové heslo, které budete znát jen vy, aby ho jiná osoba nemohla uhodnout.
           3. Nebo využijte možnost Odblokování přístupu do iZUŠ.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 10. Zablokování přístupu do iZUŠ

           Související témata: ochrana zablokovaný špatné heslo zablokovat blokovat zablokovaný přístup do iZUŠ zapomenuté heslo

           Odblokování přístupu do iZUŠ

           Pokud při vstupu do iZUŠ zadáte 5x špatné heslo, uživatelský účet bude zablokován na 60 minut. Po jejich uplynutí se budete moci znovu pokusit o přihlášení vyplněním správného hesla.
           1. Pokud nechcete 60 minut čekat, můžete napsat na Technickou podporu iZUŠ (info@izus.cz) žádost o odblokování přístupu. Pro ověření, že jde skutečně o vás, prosíme o poslání zprávy z e-mailové adresy, která je ve vašich Osobních údajích zaměstnance nebo žáka uvedena.
           2. Pokud si ani po dalších pokusech nevzpomenete na své heslo, můžete si sami nechat zaslat nové.
           3. Pokud napíšete správně alespoň uživatelské jméno, automaticky se vám pošle e-mailová zpráva s odkazem*), kterým si sami účet odblokujete. V  této doručené zprávě kliknete na zakódovaný odkaz, pomocí kterého se dostanete zpět na přihlašovací stránku iZUŠ a zároveň se váš účet odblokuje. Pokud však při přihlášení do iZUŠ zadáte chybné, neexistující uživatelské jméno, nedá se k němu e-mailová adresa dohledat – žádný e-mail se tedy nepošle. 
           *)Při přihlašování uživatele „.......“ bylo zadáno 5× špatné heslo. Vyčkejte automatického odblokování přístupu za 60 minut. Na Vaši e-mailovou adresu jsme také poslali zprávu s odkazem pro okamžité odblokování účtu.


           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 11. Odblokování přístupu do iZUŠ

           Související témata: zapomněl chyba odhlášení zapsat vyplnit heslo zaslat správnost zakódovat e-mail odblokovat nepustit jméno zablokované

           Jako rodič chci vidět všechny předměty žáka pod jedním heslem

           Pokud si žák podá více Přihlášek do ZUŠ na různá Studijní zaměření, je možné všechny Osobní údaje žáka sloučit pod jednu osobu. Sloučení osobních údajů provádí Administrátor školy, Žák nebo Zákonný zástupce o ně může požádat vedení školy.

           • žák má shodné Osobní údaje žáka ve všech studijních zaměřeních
           • zletilý Žák nebo Zákonný zástupce se může podívat do všech Žákovských sešitů najednou (nepotřebuje pro každé studijní zaměření samostatné Přihlašovací údaje). Při použití kterýchkoli Přihlašovacích údajů vidí Žák nebo Zákonný zástupce všechny studované předměty.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 13. Jako rodič chci vidět všechny předměty…

           Související témata: osobní údaje žák sloučení žlutá barva změna heslo jednoduše účet studium více studijních zaměření

           Jako rodič chci vidět všechny své děti pod jedním heslem

           Stejnou ZUŠ často navštěvuje více sourozenců. Aby si Zákonný zástupce mohl zobrazit všechny studované předměty všech svých dětí pod jedním přihlašovacím jménem a heslem, je na straně Rodiny možnost sloučení sourozenců do Rodiny. 
           Takto se mohou snadno sloučit i platby všech dětí do jednoho Balíčku plateb.
           Nastavení Rodin obstarává Administrátor školy. Pokud tak škola neučinila, Zákonný zástupce si o nastavení může požádat na vedení školy.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 14. Jako rodič chci vidět všechny své děti pod…

           Související témata: sourozenci počet údaj dohromady administrátor neaktivní rodič jedno heslo zjednodušit zákonný zástupce několik přihlašovací údaje údaj účet sloučit nastavení rodina více dětí

           Jak postupovat, pokud poštovní adresa nebyla rozpoznána jako reálně existující

           Typy chyb v poštovní adrese
           1. Údaje adresy jsou ve špatném formátu — chyba se týká jednotlivých údajů adresy, které nesplňují základní normy. Tento typ chyb lze obvykle snadno rozeznat i opravit. Chybová zpráva zobrazená při uložení se vztahuje vždy ke konkrétnímu údaji adresy, který uveden je ve špatném formátu.
            Příklady: název ulice obsahuje číslice, obec nezačíná velkým písmenem, PSČ obsahuje pouze 4 číslice namísto 5.
           2. Adresa nebyla rozpoznána jako reálně existující — chyba se týká poštovní adresy jako celku, kdy jednotlivé údaje sice jsou ve správném formátu, ale adresa neidentifikuje reálně existující adresní místo. Chybová zpráva zobrazená při uložení sděluje, že adresa nebyla rozpoznána jako reálně existující adresa.
            Příklad: „Myšpulínova 1043/7, 999 99 Třeskoprsky“ — jednotlivé údaje adresy jsou ve správném formátu, ale nejedná se o reálně existující adresu.
           Tento článek se zabývá možností opravy druhého typu chyb.

           Možnosti opravy adresy, která nebyla rozpoznána jako reálně existující:
           1. Některé chyby v poštovní adrese je možné vyřešit ihned opravou nejčastějších chyb a s použitím našeptávače adres (viz níže). To, že byla oprava úspěšná, poznáte tak, že zmizí oranžové nebo červené obarvení údajů adresy, které indikovalo chybu kontroly.
           2. Pokud oprava nejčastějších chyb problém nevyřešila, je nutné získat správné informace přímo od osoby, které se adresa týká.
           3. Je-li zcela zřejmé, že poštovní adresa je zadána ve správném tvaru, ale systém přesto hlásí chybu, může jít o problém na straně databáze pro kontrolu adres (např. dané adresní místo vzniklo nově a ještě není v databázi zohledněno – nově postavený dům, nově pojmenovaná ulice, apod.). V takovém případě údaje uložte a zaklikněte zatržítko „Jedná se o reálně existující adresu“. Tím bude kontrola chyby potlačena. (Oranžové nebo červené obarvení údajů adresy však z informativních důvodů zůstane zachováno).

           Poznámka k fungování našeptávače adres:
           Našeptávač adres lze využívat pro doplnění chybějících opravu již vyplněných údajů poštovní adresy. Našeptávač pro konkrétní údaj adresy (např. PSČ) našeptává vždy pouze hodnoty tohoto údaje korespondující s hodnotami ostatních vyplněných údajů adresy (např. ulice, obec). Pokud ostatní vyplněné údaje adresy nejsou zadány správně, našeptávač se vůbec nezobrazí. V takovém případě zkuste vymazat některé další vyplněné údaje adresy a pokud se poté našeptávač začne zobrazovat, znamená to, že vymazané údaje adresy byly původně zadány chybně.

           Opravy nejčastějších chyb v poštovní adrese, která nebyla rozpoznána jako reálně existující
           • Svítí-li některé údaje adresy oranžově, znamená to, že jsou nevyplněné. Údaje můžete zkusit doplnit s pomocí našeptávače.
            • Nejčastější příčinou bývá nevyplněné číslo popisné nebo číslo orientační. Od zavedení kontroly reálných poštovních adres je v iZUŠ povinné vyplnění obou těchto čísel (ne pouze jednoho z nich jako dříve).
             • Pokud je nevyplněno pouze jedno z čísel (např. číslo orientační), bude jej nejspíše možné doplnit pouze s pomocí našeptávače. Klikněte myší do nevyplněného pole tak, aby se v něm zobrazil kurzor, a stiskněte na klávesnici šipku dolů. Tím by se měl zobrazit našeptávač s nabídkou čísel, která korespondují s ostatními vyplněnými údaji adresy.
             • Pokud se našeptávač nezobrazí, pravděpodobně nejsou ostatní vyplněné údaje adresy zadány správně (je tedy potřeba je opravit — níže), anebo došlo k záměně čísla orientačního za číslo popisné. Záměnu čísel lze snadno ověřit překopírováním čísel mezi poli adresy. Číslo popisné se vyplňuje jako první do levého pole, číslo orientační jako druhé do pravého pole.
             • Pokud jsou nevyplněna obě čísla, bude nutné zažádat o chybějící informace přímo osobu, které se adresa týká.
            • Je-li nevyplněn jiný údaj adresy (ulice, obec nebo PSČ), postupujte obdobně jako u nevyplněného čísla popisného nebo orientačního.
             • Klikněte myší do nevyplněného pole tak, aby se v něm zobrazil kurzor, a  stiskněte na klávesnici šipku dolů. Tím by se měl zobrazit našeptávač s  nabídkou, která koresponduje s ostatními vyplněnými údaji adresy.
             • Pokud se našeptávač nezobrazí nebo si nejste jisti správností našeptávaných údajů, bude nutné zažádat o chybějící informace přímo osobu, které se adresa týká.
            • Je-li nevyplněna ulice a jedná se přitom o malou obec, která ulice nemá, zkuste jako ulici doplnit název obce.
           • Svítí-li údaje adresy červeně, znamená to, že adresa nebyla rozpoznána jako reálně existující. Údaje adresy můžete zkusit opravit odstraněním obvyklých chyb.
            • Číslo orientační a číslo popisné může být prohozené. Záměnu čísel lze snadno ověřit překopírováním čísel mezi poli adresy. Číslo popisné se vyplňuje jako první do levého pole, číslo orientační jako druhé do pravého pole.
            • Ulice není zadána v obvyklém tvaru. Obvyklý tvar názvu ulice se může v různých obcích lišit. Pro snadné nalezení obvyklého tvaru využijte našeptávač.
             Příklady: „třída Svobody“ (chybně) — „tř. Svobody“ (správně), „náměstí Hrdinů“ (chybně) „nám. Hrdinů“ (správně), „nám. TGM“ (chybně) „nám. T. G. Masaryka“ (správně), „Purkyňova“ (chybně) „J. E. Purkyně“ (správně).
            • Obec není zadána v obvyklém tvaru. Do názvu obce by se neměla zadávat čísla městských částí. Název městské části je nepovinný, ale lze jej uvést za pomlčkou. Pro snadné nalezení obvyklého tvaru názvu obce využijte našeptávač. 
             Příklady: „Praha 6 - Dejvice“ (chybně) „Dejvice“ (chybně) — „Praha - Dejvice“ (správně) „Praha“ (správně), „Rokytnice n. Jizerou“ (chybně) — „Rokytnice“ (chybně) — „Rokytnice nad Jizerou“ (správně).
            • Přestože v praxi jsou platné různé tvary názvů ulic a obcí, vynucení jednoho obvyklého tvaru pomáhá při organizaci údajů (např. umožňuje přesně využít Filtry a hledání a dohledat všechny žáky bydlící ve stejné obci nebo ulici).
            • Pokud oprava obvyklých chyb v poštovní adrese problém nerozpoznané reálné adresy nevyřeší, bude nutné zažádat o správné informace přímo osobu, které se adresa týká.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ18. Kontrola reálných poštovních adres › 1. Jak postupovat, pokud poštovní adresa nebyla…

           Související témata: poštovní adresy validace kontrola obec ulice reálná popisné číslo domu orientační dům město část směrovací číslo našeptávač

           Vyplnění Přihlášky do ZUŠ

           Elektronickou Přihlášku do ZUŠ můžete rodičům a žákům jednoduše nabídnout umístěním loga iZUŠ na webu školy. Proklikem přes logo iZUŠ se dostanou na Přihlášku do ZUŠ, kterou vyplní a odešlou do vaší školy.
           Údaje o nových uchazečích o studium z Přihlášek do ZUŠ si zobrazíte na straně Nezařazení žáci.

           V době vyplnění Přihlášky do ZUŠ je žák uchazečem o studium, škola většinou na svém webu informuje, zda si mají rodiče sami vytisknout Přihlášku do ZUŠ a podepsanou přinést do školy, či tisk přihlášky vyřeší při návštěvě školy. Podpis na Přihlášce do ZUŠ je nutný.


           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE2. Úkony po celý rok1. Přijímání žáků › 1. Vyplnění Přihlášky do ZUŠ

           Související témata: přihláška studium prázdniny školní rok cizojazyčné příjmení jméno žák uchazeč tisk logo web školy nezařazení žáci podpis

           Termín přijímací zkoušky

           Plánování pozvánek k přijímacím zkouškám můžete sobě i Zákonným zástupcům usnadnit, když rovnou do Přihlášky do ZUŠ nastavíte Termín přijímací zkoušky
           Efektivní organizaci zkoušek a úsporu času ocení i rodiče, protože si předem zvolí termín, který jim vyhovuje. Vy naopak budete mít přehled, kolik žáků se v danou dobu dostaví.
           • Ze záložky Škola přejeďte myší do Nastavení školy a poté klikněte na záložku Termíny přijímacích zkoušek (Škola > Nastavení > Termíny přijímacích zkoušek),
           • Klikněte na tlačítko +Nový termín přijímacích zkoušek,
           • Vyplňte Začátek a Konec přijímací zkoušky (kalendář nebo rozbalovací seznam),
           • Zadejte raději více kratších termínů, aby rodiče věděli, kdy na ně přijde řada, a dlouho nečekali. Doporučujeme termíny o délce 30 minut až 1 hodina a 5 až 10 uchazečů pro hudební a literárně-dramatický obor nebo 10 až 20 uchazečů pro výtvarný a taneční obor.
           • Pro nastavení intervalů termínů, např. po deseti minutách, použijte tlačítko +Nové termíny přijímacích zkoušek na zadané období
           • Vyberte Místo konání přijímací zkoušky z rozbalovacího seznamu,
            • pokud neznáte prozatím místo konání zkoušky, použijte název fiktivní učebny, založené na straně Škola (např. „místo konání bude dodatečně upřesněno“ nebo „místo konání bude oznámeno v SMS“. )
           • Vyplňte počet Uchazečů, kteří jsou pro daný termín očekáváni.
           • Zvolte Studijní zaměření, pro která je určen: 
            • studijní zaměření, pro která již nějaký termín byl vypsán, jsou zobrazena kurzívou, vypsané termíny se zobrazí po najetí na studijní zaměření v sloupci vpravoBerou se v potaz pouze dosud neproběhlé termíny.
            • Zakliknutím Studijního zaměření z pravého sloupce nabídky nezadáváte termín pro obor, ale přímo pro konkrétní studijní zaměření). 
            • Pokud je termín vypsán pro celé oddělení nástrojů, např. dechových nástrojů, postačí zakliknout toto oddělení. Termín se zobrazí v Přihláškách žáků s těmito studijními zaměřeními.
            • V menší škole možná zakliknete rovnou zatržítko Hudební obor – oddělení (Výtvarný obor, Taneční obor, Literárně-dramatický obor), protože budete mít pro uchazeče termín zkoušky společný.
           • Tlačítkem Uložit termín uložte nastavený termín přijímací zkoušky.

           Pokud Přihlášky do ZUŠ byly do školy odeslány v období, kdy jste ještě neměli možnost naplánovat v iZUŠ Termíny přijímacích zkoušek, poskytujeme vám možnost dodatečně oslovit zákonné zástupce e-mailem, z něhož proklikem (i jako nepřihlášení v iZUŠ) přejdou na stranu Termín přijímacích zkoušek a termín si vyberou.
           Zde máte připraven postup:
           1. Na straně Nezařazení žáci vyberte Žáky (Zákonné zástupce), kterým potřebujete poslat zprávu a klikněte na tlačítko Poslat zprávu
           2. Klikněte na Šablony zpráv, vyberte z roletky šablonu Termín přijímací zkoušky do ZUŠ a klikněte na Použít šablonu.
           3. Předmět zprávy se vám předvyplní názvem šablony „Termín přijímací zkoušky do ZUŠ“.
           4. Klikněte na Zobrazit náhledy zpráv před odesláním.
           5. Text zprávy můžete ještě upravit a zprávu poté můžete Odeslat.
           6. Zákonnému zástupci přijde e-mail s proklikem na stranu Termín přijímacích zkoušek (můžete si vyzkoušet, jak funguje proklik v e-mailu rodičům, když v některém náhledu kliknete pravým tlačítkem myši na odkaz „Termín přijímací zkoušky“ – v Google Chrome volba „Otevřít odkaz v anonymním okně“). 
           7. Otevře se nová strana Termín přijímací zkoušky, tam si rodič zvolí termín a klikne na Uložit.
           8. Systém zajistí, že se zvolený termín přijímací zkoušky propíše i do Osobních údajů žáka.
           9. Pro jednotlivé termíny přijímacích zkoušek můžete i nyní využít filtr s názvem Termín přijímacích zkoušek.
           Informace o přijetí

           Zákonný zástupce si sám může zjistit, zda jeho dítě bylo ke studiu do ZUŠ přijato. Kliknutím na záložku Informace o přijetí a vyplněním jména, příjmení a rodného čísla si nechá informaci automaticky zobrazit. Viz Informace o přijetí žáka do ZUŠ.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE2. Úkony po celý rok1. Přijímání žáků › 6. Informace o přijetí

           Související témata: přijetí žáka studium vzdělávání nastoupit údaje zpráva škola informace

           Ze systému iZUŠ jsem dostal e-mail s žádostí o nové heslo, ale nežádal jsem o něj

           Jak k tomu dojde? Někdo navštívil v iZUŠ stranu Nové heslo, ale použil omylem nebo náhodným překlepem (např. v použité doméně) vaši e-mailovou adresu. 
           Tato strana slouží k nastavení nového hesla, pokud ho uživatel zapomene. Zadá zde svou e-mailovou adresu, na ni mu přijde dotaz, zda si opravdu přeje heslo změnit. Je-li to opravdu tak, potvrdí v e-mailové zprávě změnu a přijde mu nové heslo. Pokud změnu hesla nežádáte, tedy ji nebudete v e-mailové zprávě potvrzovat.
           K žádné změně hesla nedojde bez vašeho vědomí, do své e-mailové schránky máte totiž přístup pouze vy. Nikdo jiný vám tedy nemůže změnit heslo a už vůbec se ho nemůže dozvědět, iZUŠ je vůči těmto hrozbám velmi dobře zabezpečený. 
           Přesto nabádáme k opatrnosti a pozornosti – do jakéhokoli systému nebo elektronického formuláře zadávejte správný formát, případnou diakritiku a doménu vaší e-mailové adresy. Předejdete případným nedorozuměním nebo situaci, že by s vámi ZUŠ nemohla elektronicky komunikovat.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE2. Úkony po celý rok2. Komunikace mezi školou a rodiči › 8. Ze systému iZUŠ jsem dostal e-mail s…

           Související témata: Přihlášení do iZUŠ e-mail bezpečnost nové heslo nevyžádáno správný formát

           SMS brána (verze CZ)

           ...

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE2. Úkony po celý rok2. Komunikace mezi školou a rodiči › 14. SMS brána (verze CZ)

           Související témata: sms informace kredit telefon

           Cizojazyčná a atypická jména a příjmení

           Popsaný způsob kontroly se vztahuje ke jménům a příjmením zadávaným v těchto formulářích:
           • Přihláška do ZUŠ
           • Přihláška do soutěže
           • Osobní údaje žáka
           • Osobní údaje zaměstnance
           • Osobní dotazník zaměstnance
            
           Tituly před jménem systém nabízí k uložení správné tvary, více titulů musí být odděleno mezerou (např. Mgr. Bc.) nebo spojkou „et“ (např. Mgr. et Bc.)
           Tituly za příjmením systém nabízí k uložení správné tvary, více titulů musí být oddělenou čárkou a mezerou (např. Ph.D., DiS.)

           Jméno – první písmeno velké, ostatní malá, délka minimálně 2 znaky
           Je-li zatrženo „Cizojazyčné jméno“ – jméno může být složené s pomlčkou (např. „Jean-Paul“), na konci jména může být přídomek (např. „von“, „van der“, „z“), jméno může obsahovat také cizojazyčné diakritické hlásky z vybraných jazyků (např. ë, ľ, ß aj.) 
            
           Příjmení – první písmeno velké, ostatní malá, délka minimálně 2 znaky, příjmení může být složené s pomlčkou (např. Nováková-Marná)
           Je-li zatrženo „Cizojazyčné příjmení“ – vybraná příjmení mohou začínat malým písmenem (např. „al-Hasan“, „as-Síssí“), příjmení může obsahovat apostrof (např. „O'Reilly“, „d'Anglebert“), ve víceslovném příjmení mohou být mezi jednotlivými příjmeními vybrané spojky (např. „Cervantes y Saavedra“), příjmení může obsahovat také cizojazyčné diakritické hlásky z vybraných jazyků (např. ë, ľ, ß aj.)

           Doporučované dělení na jméno a příjmení – různé začlenění přídomku (např. „von“):
           1) Johann von Schwarzenberg
           jméno: Johann von
           příjmení: Schwarzenberg
           2) Johann Kraus von Schwarzenberg
           jméno: Johann
           příjmení: Kraus von Schwarzenberg
           Přídomky se uvádějí obvykle na konci křestního jména, tak aby nezačínalo přídomkem příjmení (což je nepraktické kvůli vyhledávání podle příjmení) – např. „Schwarzenberg, Johann von“ je správně, „von Schwarzenberg, Johann“ je špatně.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE2. Úkony po celý rok › 25. Cizojazyčná a atypická jména a příjmení

           Související témata: uložit cizojazyčné příjmení cizojazyčné jméno atypické přídomek titul dělení složené příjmení

           Vyřazení majetku z evidence

           Vyřazení
           V Kartě majetku je možné zaznačit vyřazení některé položky majetku.
           Klikněte v záložce Evidence majetku na kartu, kterou potřebujete změnit, poté na tlačítko Upravit kartu a vyplňte ve formuláři karty řádek:
           • Datum vyřazení.
           • Důvod vyřazení.
           • Lze také vložit fotografii pro uchování např. poškozeného majetku.

           Zobrazení vyřazeného majetku
           • Po vyřazení se již karta nezobrazuje v evidenci majetku.
           • Pro zobrazení takových položek v určitém období lze využít Filtry a hledání 
           • Vyřazený majetek si zobrazíte také podle žádaného období (data vyřazení). 
           • Odpisové protokoly nejsou součástí funkce Evidence majetku. 


           Umístění v Nápovědě: 6. ŠKOLA5. Evidence majetku › 12. Vyřazení majetku z evidence

           Související témata: vyřadit majetek Evidence odpis odpisový protokol Filtry a hledání inventura karta

           Nastavení Poslat zprávu

           Přes tlačítko Poslat zprávu posíláte různé typy zpráv.
           Toto nastavení se týká zpráv s názvem „Žádost o zaplacení balíčku plateb“.

           Vycházíme vstříc školám, které si přály v e-mailu „Žádost o zaplacení balíčku plateb“ zobrazovat dílčí částky platby.
           Standardně se tato možnost v notifikacích neobjevuje, pokud si však přejete v přehledu plateb Balíčku zobrazovat částky k jednotlivým Studijním zaměřením, přepněte si tuto volbu v Nastavení školy.
           Vyberte „Nastavení Poslat zprávu“ a zvolte Ano pro „Zobrazovat částky pro jednotlivé příkazy k úhradě“. 

           Viz také článek: Balíčky plateb.

           Umístění v Nápovědě: 6. ŠKOLA8. Nastavení školy › 5. Nastavení Poslat zprávu

           Související témata: nastavení škol Příkazy k úhradě a žádosti o zaplacení Nastavení Poslat zprávu částka Balíčky plateb jednotlivé

           Čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění

           Nouzový stav v době pandemie si vyžádal rychlé jednání. 
           Abyste vy nebo rodiče nemuseli sami tvořit potvrzení o tom, že je žák zdravý a může přijít do výuky, máte na straně Dokumenty žáka takové potvrzení vytvořeno a nachystáno k tisku. 
            
           Rozeslání Zákonným zástupcům
           Chcete-li rodičům rozeslat Čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění, postupujte následovně:
           1) Vyberte na straně „Žáci“ žáky, jejichž rodičům chcete zprávu poslat a zobrazte si všechny na jedné straně (nejen 25 žáků, ale všechny pomocí odkazu pod tabulkou „Zobrazit všechny žáky na jedné straně“).
           2) Klikněte na tlačítko Poslat zprávu (pod tabulkou).
           3) Klikněte na tlačítko Šablony zpráv (uprostřed vpravo).
           4) Vyberte šablonu ze seznamu „Čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění“ (jedna z prvních).
           5) Klikněte na tlačítko Použít šablonu (hned vedle).
           6) Zkontrolujte text zprávy, případně ho upravte.
           7) Klikněte na tlačítko Odeslat (dole).

           Evidence odevzdaných potvrzení
           Abyste nemuseli stále přebírat přinesená papírová prohlášení od žáků, můžete si jejich přijetí zaevidovat rovnou v iZUŠ u žáka v jeho Dokumentech.
           Na řádku „Čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění“ bylo přidáno tlačítko Zobrazit.
           2) Pouhým jedním kliknutím na tlačítko +Zaznačit dodání čestného prohlášení máte okamžitě vyplněny potřebné údaje včetně data evidence. 
           3) Omylem zaevidované nebo neaktuální „Čestné prohlášení“ můžete jednoduše z tabulky Dodaná čestná prohlášení odstranit tlačítkem Smazat.
           Umístění v Nápovědě: 8. ŽÁCI2. Dokumenty žáka › 20. Čestné prohlášení o neexistenci…

           Související témata: Nouzový stav koronavirus, COVID-19 bezinfekčnost potvrzení neexistence příznak infekční onemocnění evidence čestné prohlášení dokumenty omyl neaktuální smazat

           Výsledky přijímacích talentových zkoušek

           Výsledky přijímacích talentových zkoušek, můžete získat přímo z iZUŠ. Pomůže vám k tomu jedna z Dalších funkcí na straně Žáci (i nezařazení žáci). 
           Zobrazují se jen žáci, kteří mají vyplněn Protokol o přijímání žáků a komisionálních zkouškách (Typ zkoušky přijímací) nebo kteří mají vyplněné Datum přijetí do ZUŠ 1. 9. následujícího školního roku (nebo pozdější).

           1. Klikněte na straně Žáci dole pod seznamem žáků na rozbalovací seznam Dalších funkcí.
           2. Vyberte funkci Výsledky přijímacích talentových zkoušek.
           3. Zobrazí se Vám tabulka Výsledky přijímacích talentových zkoušek pro aktuální školní rok. 
           4. Seznam se dělí na:
            1. PŘIJATÍ – Zobrazují se jen žáci, kteří mají v iZUŠ vyplněný Protokol o přijímání žáků a komisionálních zkouškách (Typ zkoušky přijímací) s hodnotou Přijat, v Osobních údajích žáka je vyplněný Učitel studijního zaměření a vyplněné Datum přijetí do ZUŠ 1. 9. následujícího školního roku nebo pozdější (nebo vyplněné Datum rozhodnutí o přijetí)
            2. ČEKAJÍCÍ NA PŘIJETÍ – NÁHRADNÍCI – mají v iZUŠ vyplněný Protokol o přijímání žáků a komisionálních zkouškách s hodnotou Přijat, ale nemají v Osobních údajích žáka vyplněn Datum přijetí do ZUŠ (příští školní rok).
            3. NEPŘIJATÍ – Zobrazují se jen žáci, kteří mají v iZUŠ vyplněný Protokol o přijímání žáků a komisionálních zkouškách (Typ zkoušky přijímací) s Hodnocením 4 nebo Nepřijat.
           5. K jednotlivým Studijním zaměřením jsou přiřazeny  anonymní kódy žáků (Variabilní symboly), tak jak je mají Zákonní zástupci na Přihlášce do ZUŠ nebo v potvrzujícím e-mailu po odeslání přihlášky.
           6. Pokud byste zkopírovali údaje a vytvořený pdf soubor vložili na web školy, snadno si tak mohou Zákonní zástupci zkontrolovat, zda jejich dítě bylo či nebylo přijato ke studiu do ZUŠ (další úprava pro automatické zobrazení z webu školy i nepřihlášeným uživatelům je v plánu).
           7. Jako vhodný doplněk doporučujeme využití strany Informace o přijetí, která navíc sděluje jméno učitele, ke kterému byl žák zařazen, spolu s kontakty na něj.


           PŘIHLÁŠKA DO ZUŠ

           Strana Přihláška do ZUŠ v hlavním menu je veřejně přístupná a nabízí možnost podat přihlášku do všech Základních uměleckých škol v republice. Vyplnit ji tak mohou zákonní zástupci odkudkoliv i bez přihlašovacích údajů
           Stačí do vyhledávače zadat www.izus.cz, kliknout na sekci Přihláška do ZUŠ nebo přihlášku můžete vyplnit přes odkaz, který bývá umístěn na webu školy (kliknutím na LOGO iZUŠ).
           Pokud není uvedeno jinak, není třeba uvádět školní rok. Přihláška platí ode dne podpisu v dolní části přihlášky. Může platit i pro další školní rok, pokud například z důvodu naplněné kapacity žáků školy není žák ke studiu hned přijat.
            
           Postup vyplnění:
           1. Pokud Přihlášku do ZUŠ vyplňujete jako přihlášený uživatel nebo i bez přihlášení, budete dotázáni, zda již Vaše dítě školu navštěvovalo. Pokud znáte své uživatelské jméno heslo do iZUŠ, můžete je zadat a vyplnění přihlášky do konkrétní školy si značně usnadnit.
           2. Pokud nemáte přihlašovací údaje, vyberte ZUŠ, kam chcete žáka přihlásit.
           3. Vyplňte požadované údaje (k dispozici je detailní nápověda, včetně možnosti přidat zvláštní znaky v případě cizojazyčných jmen či příjmení – ü, ö, ë).
            Při vyplňování Přihlášky do ZUŠ je uživatel interaktivní kontrolou upozorněn na chybu nebo nevyplněný údaj. Údaj opraví ještě před pokračováním na „Další“ stranu.
           4. Zatrhněte požadované Studijní zaměření a stiskněte Odeslat přihlášku.  Pokud jsou některá Studijní zaměření přeškrtnutá, znamená to, že nejsou aktuálně ve zvolené budově/pobočce vyučována.
           5. Přihláška Vám přijde na Vámi uvedený e-mail. Ve spodní části můžete být zároveň požádáni o ověření své e-mailové adresy. Tu bude škola využívat k zasílání informací ohledně studia, školného a pod.
           6. Přihlášku vytiskněte, podepište a doneste do ZUŠ. V přihlášce se nevytiskne rodné číslo žáka – teprve jeho vypsáním a podpisem zákonného zástupce tento údaj škole oficiálně předá. Na straně Žáci pak přihlášený žák figuruje mezi Nezařazenými žáky.
           7. Informace o přijetí žáka jsou odeslány na e-maily uvedené v přihlášce a lze je zjistit také po najetí myší na položku menu Přihláška do ZUŠ > Informace o přijetí. Zde zadáte údaje potřebné pro vyhledání žáka a zobrazí se vám stav přihlášky. Dokud žák není zařazen k učiteli, není zatím rozhodnuto. I tak již můžete požádat příslušnou ZUŠ o zaslání přihlašovacích údajů do systému a zpřístupnění žákovského sešitu. Pokud je zařazen k učiteli, znamená to, že byl přijat. Pokud jej není možné vyhledat, nebyl přijat (event. jste nezadali v Přihlášce do ZUŠ rodné číslo nebo jste zadali nesprávné údaje). Viz také článek Informace o přijetí žáka do ZUŠ.


           ) V seznamu Studijní zaměření jsou zašednuté volby, ale není vysvětleno, co to znamená.           PORTÁL PRÁCE

           Tato záložka je zobrazena v hlavním menu. Portál práce slouží k předávání informací na pracovním trhu Základních uměleckých škol. Zvláště před koncem školního roku školy hledají nové zaměstnance a absolventi středních a vysokých škol hledají práci. Nabídky práce s poptávkami práce se zde mohou skvěle potkat.
           Pokud víte o škole, která hledá zaměstnance, nebo o lidech, kteří hledají práci v ZUŠ, napište nám, nabídky i poptávky zveřejníme a pomůžeme tak školám i zájemcům.

           Umístění v Nápovědě: 11. PORTÁL PRÁCE

           Související témata: práce pracovní nabídka zaměstnání požadavek školní rok pracovní smlouva

           Nabídka práce

           Chcete zde zveřejnit vaši nabídku práce? Potřebujete nového zaměstnance?
           • Pošlete nám veškeré údaje k nabídce (popis pracovní pozice, zaměstnavatele, podmínky konkurzu a termín podání přihlášky), zde je zveřejníme.
           • Nabídku práce může vložit i ředitel nebo administrátor školy
           1. V záložce Nabídky práce v ZUŠ stiskněte tlačítko Přidat nabídku práce
           2. Vyplňte všechny potřebné údaje
           3. Tlačítkem Přidat nabídku ji uložte.           Umístění v Nápovědě: 11. PORTÁL PRÁCE › 1. Nabídka práce

           Související témata: nabídka práce zaměstnání hledat pracovník zaměstnanci

           KONTAKT

           Naleznete zde: 
           • kontakty na všechny základní umělecké školy v České republice
           • kontakty na tým lidí, který stojí za vývojem a provozem iZUŠ.

           Umístění v Nápovědě: 13. KONTAKT

           Související témata: Kontakty zjistit kontakt na ZUŠ najít kontakt na iZUŠ

           Seznam základních uměleckých škol v ČR

           Potřebujete zjistit kontakt na některou ZUŠ v ČR? Na straně Seznam základních uměleckých škol v ČR je najdete všechny i s adresou a kontaktními údaji.

           Umístění v Nápovědě: 13. KONTAKT › 2. Seznam základních uměleckých škol v ČR

           Související témata: Kontakty seznam škol

           Seznam základních uměleckých škol v SR

           Potřebujete zjistit kontakt na některou ZUŠ na Slovensku? Na straně Seznam základních uměleckých škol v SR je najdete všechny i s adresou a kontaktními údaji.

           Umístění v Nápovědě: 13. KONTAKT › 3. Seznam základních uměleckých škol v SR

           Související témata: kontakty

           Legenda a slovníček pojmů k technické terminologii, kterou používáme v iZUŠ

           Web

           • Soubor informací k určitému tématu. Složitější weby jsou nazývány webovými aplikacemi, které jsou funkčností srovnatelné s programy instalovanými na počítači. Specifickými webovými aplikacemi jsou informační systémy, např. iZUŠ.

           Systém

           • Celý iZUŠ - webová aplikace na adrese www.izus.cz
           • Typické použití: „iZUŠ nefunguje.“ - nic v systému nefunguje, při zadání jakékoliv adresy se zobrazuje bílá strana, případně chybová hláška. Toto sdělení je většinou mylné, protože se hlášený problém netýká celého Systému, ale jen jeho části (viz další pojmy), často se nejedná o chybu Systému, k řešení postačí správné použití či vhodné nastavení.

           Prohlížeč

           • Internetový prohlížeč, program nainstalovaný na počítači či mobilním zařízení, prostřednictvím kterého si prohlížíme obsah webu.

            • Typické použití: „Používám prohlížeč Google Chrome.“

           • Panel (záložka prohlížeče, záložka s ouškem, karta, list).
            Panel je „grafické uspořádání informací seskupené pro prezentaci uživatelům v „jednom okně“ prohlížeče.

           • Posuvník (scrollbar)

           • Ovládací prvky prohlížeče

            • Adresní řádek (URL, address bar).
             Adresní řádek, webová adresa, např. www.izus.cz (též panel adresa) je funkce webového prohlížeče, která buď zobrazí aktuální URL nebo přijímá zadanou adresu URL, na kterou chce uživatel přejít.

            • Typické použití: „Jděte na adresu https://www.izus.cz/skola/dokumenty/nastenka/.

           Strana

           • Systém se skládá z jednotlivých Stran.

           • Typické použití: „Jděte na Hlavní stranu.“

           Odkaz

           • Pro přechod mezi Stranami se používají Odkazy, Tlačítka nebo Položky Menu. Odkazem nejčastěji bývá modře zbarvený, podtržený text.

           • Typické použití: „Klikněte myší na odkaz Nástěnka.“ - po kliknutí se zobrazí strana Nástěnka

           Tabulka

           • Na straně se vyskytují různé prvky, jedním z nich je Tabulka. Je specifická svým orámováním, řádky a sloupci.

           • Typické použití: „V tabulce na straně Žáci…“

           Rámeček

           • Používá se vizuálnímu oddělení částí Strany. Na rozdíl od Tabulky nemá řádky ani sloupce. Používá se taktéž označení Oddíl či Sekce.

           • Typické použítí: „Na Hlavní straně je rámeček Důležitá upozornění z iZUŠ.“ 

           Formulář

           • Údaje se zadávají do Systému prostřednictvím formulářů, které obsahují formulářové prvky.

           • Typické použití: „Údaje zadáte do formuláře na straně Osobní údaje žáka.

           • Textové pole (textbox, free text, volný text), např. ve formuláři

             • Vstupní pole, jednořádkové pole (input)

             • Volný text, oblast pro víceřádkový text (text area)

           Výběrové a zobrazovací prvky v uživatelském rozhraní

           • Grafické uživatelské rozhraní (z anglického Graphic User Interface, známe pod zkratkou GUI) je uživatelské rozhraní, které umožňuje ovládat počítač pomocí interaktivních grafických ovládacích prvků na obrazovce). Na monitoru počítače jsou zobrazena okna, ve kterých programy zobrazují svůj výstup. Uživatel používá klávesnici, myš nebo touchpad a těmi ovládá grafické vstupní prvky jako jsou menu, ikony, tlačítka, posuvníky, formuláře a podobně (Uživatel tak ovládá program a sděluje zařízení, co má dělat.

           • Tlačítko (button)
            Tlačítko nebo také stisknutelné tlačítko (od anglického push button) je v grafickém uživatelském rozhraní pravděpodobně jeden z nejpoužívanějších ovládacích prvků, který dovoluje uživateli v aplikaci spustit nějakou určitou událost/akci. Příklad:

           • Zatržítko (checkbox)
            Zaškrtávací pole (anglicky checkbox, check box, tickbox nebo tick box) je ovládací prvek grafického uživatelského rozhraní, který uživateli umožňuje provést volbu mezi dvěma možnostmi. Lze jej použít například výběr  „ano“ nebo „ne“ 

            • Nezaškrtnuté (vypnuté) zaškrtávací pole se zobrazuje jako prázdný čtvereček ☐, Příklad:

            • zaškrtnuté (zapnuté) pole jako čtvereček s „fajfkou“ ☑. Součástí zaškrtávacího pole je obvykle popisek, který informuje o jeho významu. Změna stavu zaškrtávacího pole se provádí kliknutím myší, případně klávesové zkratky. Příklad:

           • Přepínač (radio button)
            Přepínač (anglicky radio button nebo option button) je ovládací prvek grafického uživatelského rozhraní, který umožňuje uživateli vybrat jednu hodnotu z předdefinované množiny vzájemně výlučných voleb. Nemožností výběru více než jedné z možností se přepínač odlišuje od podobně vypadajícího zaškrtávacího pole, u kterého může být vybraný libovolný počet položek (žádná, jedna nebo více) a které lze vrátit do stavu, kdy není vybrána žádná položka. Přepínače jsou uspořádány do skupin po dvou nebo více volbách a zobrazeny obvykle jako sada kruhových políček každé s popiskem; každé kolečko může mít vnitřek buď nevyplněný (vypnutý, neaktivní, nevybraný) nebo vyplněný černým kroužkem (zapnutý, aktivní, vybraný). V rámci jedné skupiny se jednotlivé volby vzájemně vylučují; když uživatel vybere jednu volbu, všechny dříve vybrané volby ve stejné skupině se vypnou (ve výsledku je tedy vybraný pouze jeden přepínač). Výběr přepínače se provádí kliknutím myši na tlačítko nebo na jeho popisek nebo pomocí klávesové zkratky. Příklad:

           • Výběrový seznam (listbox).
            Výběrový seznam je ovládací prvek grafického uživatelského rozhraní, který umožňuje vybrat jednu nebo více položek ze seznamu. Narozdíl od rozbalovacího pole seznamu již jsou položky rozbalené. To znamená, že v seznamu je vidět alespoň jednu možnost seznamu. Příklad:

           • Rozbalovací seznam (drop-down list) „roletka“
            Rozbalovací seznam (anglicky Drop-down list), lidově „roletka“ je ovládací prvek grafického uživatelského rozhraní, který má „v klidu“ velikost jednoho řádku textu s okrajem. Kliknutím na něj levým tlačítkem myši nebo klávesou mezera se otevře seznam možností, ze kterého lze vybírat. Na rozdíl od kombinovaného pole neumožňuje zadávat vlastní hodnoty. Vybrat je možné vždy pouze jednu hodnotu. Příklad:

            • Kombinované pole 

             • Kombinované pole je ovládací prvek grafického uživatelského rozhraní, který umožňuje zadávat hodnoty pomocí 

              • textového pole

              • vybírat z připojeného seznamu. Tento seznam může být:

               • rozbalovací s výběrem z omezeného číselníku hodnot (combobox) pro jednu hodnotu nebo i vícero hodnot (list-box, multi choice, omnibox)

               • výběrový.

             • Použití např. ve funkci Filtry a hledání v záložce Personální dokumenty. Uživatelé budou zřejmě nadále vybírat volby z rozbalovacího seznamu, i když je jim k dispozici vyhledávací pole

           • Nabídka (menu)

           • Místní nabídka (context menu).
            Kontextové menu zobrazíte klepnutím pravým tlačítkem myši například na vybrané pole, do tabulky agendy, do dokladu. Obsahuje příkazy, které se týkají pouze dané oblasti obrazovky nebo výběru. Funkce volané příkazem místní nabídky urychlují práci. Příklad:

           • Ikona (icon)

            • Počítačová ikona je označení pro malý grafický symbol (obrázek), který reprezentuje určitou funkci, aplikaci nebo typ souboru. Aktivací ikony (kliknutím myší nebo dotykem) je spuštěn určitý program nebo funkce. 

            • Typické použití: kliknout na symbol např.

           • Banner

           • Jedná se obrázek, který zobrazuje upoutávku na různé části Systému či jiné související činnosti.

           • Typické použití: „Vlevo se zobrazuje banner na školení iZUŠ.“

           Navigace na stranách webu

           • kontextová = Obvykle je dostupná v podobě odkazů v textu, proklik vede na novou stranu, která se uživateli načte. 

           • drobečková = Drobečková navigace (anglicky Breadcrumb Navigation) je běžnou součástí navigace webu. Jedná se o seznam odkazů na nadřazené sekce, odkazy jsou odděleny šipkou či lomítkem (např. Zaměstnanci > Borský Petr - Dokumenty zaměstnance). Drobečková navigace se nachází nad hlavním obsahem stránky.

           • Popisek (label)

            • Popisky můžou mít dekorace textu nebo barevný text.

           • Kontextová nápověda (tooltip)

           • Balónová nápověda (balloon help) – nápovědný text v bublinách (t.č. v iZUŠ nevyužíváno)

           • Dialogové okno (dialog box)
            Jedná se o nevelké okno se zobrazenou informací pro uživatele. Od uživatele je vyžadována odezva, obvykle kliknutí myší na zobrazené tlačítko. Vytváří zvláštní režim, ve kterém není hlavní okno dostupné, dokud není uživatelem obslouženo (kliknutí na OK). Používáno např. pro upozornění uživatele na chybu.

            • To se dělí na jednotlačítkové (jen upozornění a tlačítko OK) a dvoutlačítkové (otázka a tlačítka OK a Zrušit) či vícetlačítkové, případně s dalšími volbami (např. okno pro tisk strany).

            • Typické použití:

           Záložka

           • Užívá se ve dvou významech:

            • Záložka prohlížeče – v prohlížeči je možné v rámci jednoho okna zobrazit současně více Stran, dokonce více webů

             • Typické použití: „Otevřete si stranu v nové (vedlejší) záložce.“

            • Záložka Strany – Strana je kvůli přehlednosti rozdělena na oddíly, mezi kterými se záložkami vizuálně přepíná (je zobrazen jen jeden oddíl, ostatní jsou skryty v pozadí)

             • Typické použití: „Nastavení iZUŠ je rozděleno do několika záložek.“
              Např. Strana Dokumenty zaměstnance je rozdělena do záložek Dokumenty zaměstnance, Dokumenty žáků, Dokumenty personální, Pohledávky.

           Sloupec

           • Tabulka (na straně webu) většinou mívá několik sloupců, v nichž se zobrazují různé údaje jednoho záznamu na stejném řádku.

           • Typické použití: „V Možnostech zobrazení si můžeme přidat do tabulky další sloupce.“

           Záhlaví sloupce

           • Sloupce Tabulky mívají své záhlaví, v němž je název údaje, z něj je patrné, které údaje se ve sloupci zobrazují (nadpisy sloupců).

           • Typické použití: „Žáci jsou seřazeni podle sloupce Jméno.“

           Řádek

           • Tabulka většinou obsahuje více řádků se záznamy, každý záznam je na jednom řádku.

           • Typické použití: „Standardně tabulka na straně Žáci zobrazuje 25 řádků.“ = je zobrazeno 25 žáků

           Buňka

           • Vzniká protnutím Sloupce a Řádku. Jde o nejmenší prvek tabulky, malý rámeček. Pokud potřebujete zjistit určitý údaj, najdete si odpovídají záhlaví sloupce a odpovídající záznam (řádek). V tomto sloupci a na tomto řádku se požadovaný údaj nachází.

           • Typické použití: „Oranžově zvýrazněná buňka ve sloupci Datum narození u žáka Novák Jan symbolizuje, že žák nemá vyplněno Datum narození.“

           Kalendář

           • Užívá se ve dvou významech:

            • Kalendář akcí v levém sloupci – zobrazuje konané akce v měsíčním přehledu

             • Typické použití: „Modře zvýrazněné dny symbolizují, že v tomto dni se koná akce.“

            • Kalendář pro zadání data – usnadnění pro vyplňování data (datumu), pro zobrazení kalendáře stačí kliknout na ikonu nebo šipku

           Změny údajů 

           • Konkrétní Sekce na straně Osobní údaje žáka 

           • Označení jakékoli činnosti s údaji

           Historie úpravy

           • Pouze pro adminy iZUŠ – na straně Osobní údaje žáka

           Umístění v Nápovědě: 17. NÁPOVĚDA › 3. Legenda a slovníček pojmů k technické…

           Související témata: prvky web ovládání slovníček legenda pojmy ikona strana webu záložka stránka rozbalovací seznam prohlí systém odkaz

           MOBILNÍ APLIKACE iZUŠ

           Mobilní aplikace iZUŠ je určena pro mobilní telefony se systémem Android od verze 5.0 výše. Je dostupná zdarma v obchodu Google Play, stačí dát vyhledat název aplikace „iZUŠ“, případně přímý odkaz zde https://play.google.com/store/apps/details?id=www.izus.cz. K přihlášení použijte přidělené přihlašovací údaje do systému.

           Stáhnutí aplikace
           • v mobilním zařízení spusťte aplikaci Google Play
           • zadejte do vyhledávače: iZUŠ
           • aplikaci iZUŠ stáhněte pomocí nástroje k instalaci
           Aplikace nevyžaduje žádná speciální oprávnění, pouze v případě použití funkce INVENTARIZACE MAJETKU je požadován přístup k fotoaparátu, aby bylo možné skenovat QR kódy na štítcích umístěných na majetku.

           Mobilní aplikace je zdarma, nedisponujeme neomezenými prostředky na všechny aktualizace operačních systémů. Pokud vám na vašem konkrétním přístroji funguje s obtížemi, použijte raději běžný webový prohlížeč www.izus.cz.

           Umístění v Nápovědě: 18. MOBILNÍ APLIKACE iZUŠ

           Související témata: telefon tablet zařízení Android Obchod Play inventarizace QR kód čtečka ikony aplikace iZUŠ problém potíže mobilní aplikace

           ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS ZUŠ)

           Elektronický systém soutěží ZUŠ (dále jen EOS ZUŠ) je cloudový informační systém zpracovávající veškerou dokumentaci soutěží základních uměleckých škol. EOS ZUŠ umožňuje rychlou a přesnou evidenci soutěžících díky elektronické Přihlášce do soutěže a usnadňuje veškerou administrativu se soutěžemi spojenou.
           Soutěže ZUŠ se řídí Organizačním řádem soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol, jak ho zveřejňuje MŠMT.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…

           Související témata: soutěže přihláška do soutěže smysl EOS administrativa soutěží organizace soutěží

           Co konkrétně EOS ZUŠ nabízí?

           Pomáhá s vyplněním nebo automaticky vytváří tyto dokumenty:

           • Harmonogram soutěže,
           • Prezenční listina soutěžících,
           • Prezenční listina porotců, pedagogů a hostů,
           • Rozdělení učeben,
           • Cedule na dveře učeben,
           • Soutěžní katalog,
           • Bodovací lístek,
           • Bodovací tabulka,
           • Výsledková listina,
           • Diplom,
           • Protokol o předání věcných cen,
           • Export do programu Excelence.

           Mimo jiné nabízí také tyto dokumenty:
           • Informace o soutěži,
           • Seznam soutěžících s možností hledání, filtrování a řazení,
           • Počet soutěžících z jednotlivých ZUŠ,
           • Obsazení poroty,
           • Seznam soutěžních skladeb.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 2. Co konkrétně EOS ZUŠ nabízí?

           Související témata: nabídka dokumenty Co EOS umí využití základní informace

           Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ

           1. Školy obdrží odkaz na Přihlášku do soutěže (https://www.soutezezus.cz/souteze/prihlaska_do_souteze/).
           2. Přihlášku do soutěže (dále jen Přihlášku) vyplní pedagog žáka/žáků a odešle kliknutím na tlačítko Odeslat přihlášku (netiskne, nepodepisuje).
           3. Přihláška se uloží do databáze na serveru, je možné se na ni později podívat přes proklik v notifikaci, případně údaje ještě upravit.
           4. Pedagogovi přijde e-mail s notifikací potvrzující odeslání Přihlášky spolu s dalšími informacemi. 
           5. Řediteli vysílající Základní umělecké školy přijde e-mail (na e-mailovou adresu školy) s informací, že byla odeslána Přihláška, aby ji zkontroloval a schválil. V případě nesouhlasu s Přihláškou ji může smazat.
           6. Pořadatelská škola daného kola po přihlášení do EOS ZUŠ (tajemník poroty, případně další pověřené osoby) uvidí seznam všech odeslaných Přihlášek, se kterými bude moci dále pracovat.
           7. Přihlášky jsou po postupu žáka do vyššího kola automaticky „přeposílány“ pořadatelské škole vyššího kola.
           8. Na Přihlášce je vidět umístění žáka ve všech soutěžních kolech.
           9. Ředitel vysílající školy má přístup k seznamu všech Přihlášek a může sledovat jejich postup v soutěži.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 3. Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ

           Související témata: postup přihláška do soutěže odeslání přihlášky vyplnění údajů návod přihlášení do soutěže

           Přihláška do soutěže

           V Přihlášce do soutěže postupně shora dolů vyplníte všechna políčka, případně vyberete vhodné možnosti z nabízených seznamů (roletky). Nepřeskakujte jednotlivá pole k vyplnění.
           1. Soutěž – vyberte soutěž, do které chcete žáka přihlásit (např. Hra na klavír).
           2. ZUŠ – máte možnost vybrat ZUŠ ze seznamu nebo začít psát do volného políčka název školy a poté vybrat z níže zobrazených nabídek. Můžete si kliknutím Zobrazit informace o škole (adresa, telefon, e-mail, web, IČ)
           3. Soutěžní kategorie – vyberte soutěžní kategorii (např. Sólová hra na klavír, Klavírní dua...)
           4. Vyplňte údaje o soutěžícím – jméno a příjmení s prvním velkým písmenem a zbytek malými (není možné napsat např. celé příjmení velkými písmeny). Do pole škola u soutěžícího prosím napište název školy, kterou navštěvuje (např. ZŠ Krupkova). V případě potřebné opravy je nabídnutý tvar „Navrhovaná oprava“.
           5. Vypočítat věk a věkovou kategorii – věkovou kategorii vypočítá EOS sám podle data narození soutěžícího, věkovou kategorii lze změnit na vyšší, nikoli na nižší.
           6. Repertoár – u repertoáru máte možnost volby více autorů (můžete tak uvést např. autora hudby, textu, aranžmá, dramaturgie aj.) Stačí kliknout na tlačítko zelené plus (+)a vyplnit dle potřeby. Pokud skladba autora nemá – vyplňte např. Lidová, nebo Anonym (použijte velké začáteční písmeno jako u každého jiného jména).
           7. Pedagogové – alespoň u jednoho pedagoga musí být vyplněn e-mail a telefonický kontakt. Pro přidání více Pedagogů či Korepetitorů zapsaných na Přihlášce, stačí kliknout na tlačítko Přidat další řádek. Tabulka s Korepetitory se objeví pouze u soutěží, u kterých korepetitoři účinkují.
           8. Poznámky – do poznámek zapište cokoli, co se do Přihlášky nevešlo. U některých soutěží je více možností na poznámky jako např. technické poznámky k nachystání jeviště, osvětlení atd.
           9. U cizojazyčného jména nebo příjmení máte možnost zakliknout checkbox „Jedná se o cizojazyčné jméno/příjmení (kontrola jména tomu bude přizpůsobena)“.
           Pokud se po stisknutí tlačítka Odeslat přihlášku nad Přihláškou objeví text v červeném poli – „Přihlášku nebylo možné odeslat, protože některé povinné položky nejsou vyplněny nebo jsou zadané chybné údaje. Opravte, prosím, nedostatky a znovu Přihlášku odešlete.“, je to proto, že v Přihlášce nějaký údaj chybí nebo je špatně vyplněný.
           Přihlášky jsme testovali na rozličné případy chyb a překlepů, které uživatel může udělat (špatně vyplněné či nevyplněné jméno nebo příjmení, použití malého písmena na začátku, cizí jména, chybný počet soutěžících podle typu soutěže, nedostatečná minutáž, apod.). Pokud chyba vznikne, systém vás barevným zvýrazněním na konkrétní pole upozorní, proveďte opravu. Poté opětovně stiskněte tlačítko Odeslat přihlášku.

           Termín uzávěrky přihlášek – ve žlutě zvýrazněném řádku vidíte v Přihlášce termín uzávěrky přihlášek. Jedná se o termín uzávěrky přihlášek do okresního či vyššího kola. V Přihlášce se nikdy nezobrazuje termín uzávěrky školního kola. Přihlášky je možné posílat až do uzávěrky přihlášek okresního kola, taktéž i upravovat nebo mazat.


           Kontrola vyplněné Přihlášky do soutěže

           Ředitel školy najde odeslanou Přihlášku v záložce Soutěžící. Nachází se v levém sloupci na hlavní straně Elektronické organizace soutěží.
           Může ji zde zkontrolovat a v případě potřeby upravit.
           Pedagog, který Přihlášku odeslal, ji může zkontrolovat či upravit skrze odkaz uvedený v e-mailu s notifikací přijaté Přihlášky.


           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…3. Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ › 2. Kontrola vyplněné Přihlášky do soutěže

           Související témata: kontrola přihlášek úprava kontrola oprava přihlášky povinnost ředitele

           Úprava Přihlášky do soutěže

           Upravit Přihlášku může ten, kdo ji vyplnil, nebo ředitel školy. Ředitel školy ji může upravit v záložce Soutěžící, kde vidí všechny soutěžící ze své ZUŠ. 
           Pedagog, který Přihlášku vyplnil a odeslal, ji může upravit přes odkaz v e-maillu s notifikaci přijaté Přihlášky. Přihlášku lze upravovat až do uzávěrky okresního kola. Po tomto termínu může Přihlášku upravit pouze předseda sekce UR dané soutěže.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…3. Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ › 3. Úprava Přihlášky do soutěže

           Související témata: úprava přihlášky upravit opravit změnit oprávnění povinnost ředitele

           Jak mám vyplnit Přihlášku do soutěže? Kdo ji může vyplnit?

           Přihlášku může vyplnit kterýkoli pedagog, a to buď přímo v EOS ZUŠ (záložka Přihláška do soutěže), nebo snadněji přímo z informačního systému iZUŠ či programu Klasifikace
           • Pro vyplnění Přihlášky není třeba žádné heslo
           • Při vyplňování postupujte shora dolů, zleva doprava, abyste nic nevynechali.
           • Není třeba zadávat, kam (do kterého kola nebo které pořadatelské škole) se má Přihláška poslat, o to už se automaticky postará EOS ZUŠ.
           • Potvrzení o vyplněné Přihlášce přijde na e-mail učitele přihlašovaného žáka, e-mail ředitele školy a na oficiální e-mail školy.


           Musí se Přihláška do soutěže tisknout, podepisovat a razítkovat?

           Ve školním roce 2016/2017 to ještě bylo povinné, od roku 2017/2018 je tisk Přihlášky nepovinný (postačuje vyplnění elektronické Přihlášky v EOS ZUŠ) a záleží na požadavcích organizátora daného soutěžního kola. Jestliže bude tištěnou Přihlášku požadovat, po vyplnění elektronické Přihlášky se vám nabídne možnost tisku. Přihlášku může zkontrolovat ředitel školy, případně opravit chyby nebo Přihlášku smazat, ale jen do uzávěrky okresního kola (v případě jeho nekonání do uzávěrky krajského kola). 
           Elektronickou Přihlášku obdržel organizátor soutěže ihned po jejím vyplnění. Tištěnou Přihlášku pošlete organizátorovi soutěže poštou, nebo ji přineste s sebou do místa konání soutěže.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…3. Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ4. Nejčastější otázky týkající se… › 2. Musí se Přihláška do soutěže tisknout,…

           Související témata: tisk kontrola organizace

           Kam se elektronická Přihláška odešle?

           Přihláška se nejprve vždy odešle do nejnižšího, tedy školního kola soutěže. 
           • Pokud ředitel školy zadal, že se školní kolo nekoná (viz článek 19. 10.2.), Přihláška automaticky poskočí do okresního kola. V opačném případě do okresního kola postoupí jen žáci, kteří získali 1. cenu s postupem. 
           • Pokud se nekoná okresní kolo, Přihláška automaticky poskočí do krajského kola. V opačném případě do krajského kola postoupí jen žáci, kteří získali 1. cenu s postupem.

           Proč nevidím Přihlášky žáků, které jsem si navedl do systému?

           Možný důvod, proč nevidíte Přihlášky žáků, je ten, že vaše škola nepořádá školní kolo soutěže a vy chcete žáka přihlásit rovnou do okresního. 
           K tomu je ale potřeba, abyste u své školy nastavili, že školní kolo té konkrétní soutěže se nekoná. Přihlášky se nemohou samy automaticky poslat do okresního kola, pokud je možnost, že se školní kolo konat bude.

           Je možné Přihlášku do soutěže později ještě upravit?

           Ano. Údaje v Přihlášce do soutěže může upravit ten, kdo ji vyplnil, nebo ředitel školy až do uzávěrky přihlášek okresního kola (v případě jeho nekonání do uzávěrky krajského kola). 
           Po tomto termínu může Přihlášku upravit jen předseda sekce UR pro danou soutěž.

           Přihlášku jsem omylem zadal dvakrát. Jak ji mám ze systému smazat?

           Smazat Přihlášku může pouze ředitel školy
           Učitel, který Přihlášku do systému zadal, takové oprávnění nemá. Pokud tedy potřebujete smazat omylem odeslanou přihlášku, požádejte ředitele své školy. 
           Pokud již je po uzávěrce okresní soutěže, kontaktujte prosím předsedu sekce UR pro danou soutěž (viz Kontakty na oprávněné osoby).

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…3. Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ4. Nejčastější otázky týkající se… › 8. Přihlášku jsem omylem zadal dvakrát. Jak ji…

           Související témata: chyba duplicitní přihláška

           Kdy je potřeba vyplnit název souboru?

           Název souboru vyplňujete pouze v případě, že přihlašujete více soutěžících na jedné Přihlášce

           Pozn.:
           Pedagog, který používá k vyplnění hromadné Přihlášky systém iZUŠ, pak při použití tlačítka Přihláška do soutěže  – pod Třídní knihou pro kolektivní výuku – má rovnou předvyplněný název souboru (název kolektivu se z TKK přenese do Názvu souboru, např. Kytarové duo ...). 
           Výjimku tvoří Přihlášky více soutěžících ve výtvarném oboru, tam samozřejmě název TKK nevyhovuje, v tom případě si vyplňte dle potřeby. Zde se vyplňuje spíše Název portfolia, Název projektu, apod.

           Jak mohu upravit informace o ZUŠ?

           Pokud je potřeba aktualizovat údaje o ZUŠ, klikněte na Zobrazit informace o škole /  Skrýt informace o škole
           Zde najdete kontaktní e-mail a telefon, na které se v takovém případě můžete obrátit, popř. požádejte o zařízení na souteze@sensio.cz.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…3. Postup přihlášení do soutěže v EOS ZUŠ4. Nejčastější otázky týkající se… › 10. Jak mohu upravit informace o ZUŠ?

           Související témata: úprava ZUŠ informace aktualizace ředitel kontakt

           Přihlášky do Soutěžní přehlídky výtvarného oboru ZUŠ

           Pro aktuální ročník Soutěžní přehlídky výtvarného oboru ZUŠ pro rok 2019/2020 bylo vyhlášeno nepovinné téma „UMĚNÍ – TADY A TEĎ“. 
           Toto téma může být zpracováno ve všech disciplínách. 
           Pokud jste svoje práce zpracovávali k tomuto tématu, zatrhněte v Přihlášce checkbox Aktuální téma. V Přihlášce do soutěže jej najdete pod roletkou Soutěžních kategorií.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 4. Přihlášky do Soutěžní přehlídky…

           Související témata: aktuální téma výtvarná soutěž přihláška Umění tady a teď checkbox roletka

           Věk žáka na Přihlášce do soutěže

           Na Přihlášce do soutěže vždy uvádějte aktuální věk soutěžícího. Ke každé výtvarné práci by měl být vyznačen věk soutěžícího v době, kdy práce vznikla. Žádná práce nesmí být starší tří let.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…4. Přihlášky do Soutěžní přehlídky… › 1. Věk žáka na Přihlášce do soutěže

           Související témata: věk soutěžícího výtvarná soutěž

           Jak vložit do Přihlášky výtvarné soutěže obrázky a fotografie?

           • Každý obrázek, který do systému EOS vložíte, by měl mít formát JPG a velikost maximálně 1 MB. Myslete na množství obrázků ze všech škol!
            Věnujte proto nejdříve pozornost zmenšení velikosti obrázku – např. přes nástroj resizer.cz a teprve po úpravě uložený obrázek nahrajte z vašeho počítače do Přihlášky. V opačném případě budete upozorněni, že „Soubor přesahuje povolenou velikost 1 MB“ a Přihlášku nebudete moct odeslat.
            Název obrázku by neměl obsahovat znaky s diakritikou.
           • V případě kategorie Multimediální tvorba žáků vložte Odkaz na video (např. Youtube).           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…4. Přihlášky do Soutěžní přehlídky… › 2. Jak vložit do Přihlášky výtvarné…

           Související témata: výtvarné práce zmenšení jak nahrát výtvarné práce obrázek vložit fotografie

           Přihlášky do Soutěžní přehlídky literárně–dramatického oboru

           Přihlášku počínaje školním kolem vyplňuje pedagog elektronicky v systému EOS ZUŠ. 

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 5. Přihlášky do Soutěžní přehlídky…

           Související témata: PDF word docx převodník konvertor příloha LDO dramatická soutěž přednes slovesný projev

           Věk žáka na Přihlášce do soutěže LDO

           Ve školním roce 2019/2020 soutěž probíhá v soutěžních kategoriích:
           1. přednes – pro zařazení žáka do kategorie je rozhodující věk v roce 2020.
           2. dramatický výstup – pro zařazení žáka do kategorie je rozhodující věk v roce 2020.
           3. slovesný projev – pro zařazení žáka do kategorie je rozhodující věk podle roku vzniku práce.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…5. Přihlášky do Soutěžní přehlídky… › 1. Věk žáka na Přihlášce do soutěže LDO

           Související témata: přednes dramatický výstup slovesný projev věk soutěžícího soutěž 2019 kategorie vznik 2020

           Jak správně vložit přílohu do Přihlášky literárně–dramatické soutěže?

           Důležitou součástí Přihlášky je textová předloha. Tu přiloží do elektronické Přihlášky jako jeden soubor ve formátu PDF, max. 1 MB.
           V případě, že předlohu máte uloženou jako dokument ve formátu Microsoft Word, můžete použít tyto možnosti:
           1. některý konvertor – konvertory (převodníky) slouží k převádění dat z jednoho formátu do jiného, např.
            1. https://lightpdf.com/cz/word-to-pdf nebo https://tools.pdf24.org/cs/convert-to-pdf
            2. Dokument ve formátu *.docx si stáhnete do aplikace (konvertoru), po převodu na formát pdf stáhnete a uložíte do počítače.
            3. Uložený dokument nahrajete jako pdf přílohu do Přihlášky.
           2. Export z Wordu do PDF:
            1. Vytvořte nebo si otevřete dokument ve formátu Microsoft Word, který chcete převést do formátu pdf.
            2. Klikněte na záložku „soubor“.
            3. Z nabídky vyberte možnost „Exportovat“ a klikněte na Vytvořit soubor PDF.
            4. Uložený dokument nahrajete jako pdf přílohu do Přihlášky.

           Postup organizace soutěží v EOS ZUŠ

           1. Provozovatel EOS ZUŠ vytvoří přihlašovací údaje ředitelům ZUŠ.
           2. Ředitelé ZUŠ přidají zaměstnance a vygenerují jim přihlašovací údaje do EOS ZUŠ.
           3. Provozovatel EOS ZUŠ přidělí práva předsedovi ÚUR.
           4. Předseda ÚUR přidělí práva předsedům KUR.
           5. Předseda ÚUR vytvoří soutěže na daný školní rok a přidělí práva předsedům sekcí ÚUR k těmto soutěžím.
           6. Předsedové sekcí ÚUR vytvoří ústřední kola a určí organizátory ústředních kol (ZUŠ), čímž jim přidělí práva k úpravám ústředního kola.
           7. Předsedové KUR vytvoří krajská kola a určí jejich organizátory, čímž jim přidělí práva k editaci krajských kol.
           8. Předsedové KUR zjistí, zda se budou konat okresní kola (pokud ano – vytvoří okresní kola a určí organizátory okresních kol, pokud ne – zvolí, která okresní kola se nekonají).
           9. Ředitelé ZUŠ vytvoří školní kola soutěží a zadají nekonající se školní kola.
           10. Organizátoři soutěžních kol (ředitelé ZUŠ) přidělí práva tajemníkům porot, případně dalším zaměstnancům školy či jiným osobám.
           11. Organizátor soutěže (ředitel ZUŠ) nebo tajemník poroty nejnižšího konaného soutěžního kola určí datum, kdy bude uzávěrka Přihlášek do soutěže.
           12. Členové UR se postarají, aby všechni pedagogové škol byli proškoleni, jakým způsobem mají vyplnit Přihlášku do soutěže, tedy elektronicky na adrese: www.soutezezus.cz/prihlaska_do_souteze/.
           13. Pedagogové vyplní Přihlášku do soutěže (k tomu nepotřebují jakákoli uživatelská práva), nejpozději však do termínu Uzávěrky přihlášek nejnižšího konaného soutěžního kola.

           Díky posloupnosti konaných soutěžních kol EOS ZUŠ pozná, zda má být Přihláška poslána do školního, okresního, nebo rovnou krajského kola

           Údaje vyznačené na obrázku červeným rámečkem zadají do EOS ZUŠ předsedové KUR a to u krajských a okresních kol. V případě ústředních kol tyto údaje vyplní předsedové sekcí ÚUR. Editovat tyto a další údaje poté může organizátor soutěže. Školy si samy vkládají pouze školní kola.           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 6. Postup organizace soutěží v EOS ZUŠ

           Související témata: organizace uzávěrka přihlášek manuál pravidla přihlašování soutěže školní kolo editace nastavení kol UR

           Nastavení soutěžního kola

           Při nastavování soutěžního kola je třeba postupně vyplnit všechna políčka. O jakou soutěž se jedná, komu je určena, o jaký typ kola se jedná aj.
           Pozornost věnujte zejména políčkům Uzávěrka přihlášekUzávěrka úpravy repertoáruData zde uvedená vás upozorňují na nejzazší možné termíny: 
           • podání Přihlášky (uzávěrka přihlášek) – do tohoto data je možné Přihlášku do soutěže vyplnit a poslat, po tomto datu to již možné nebude,
           • úpravy repertoáru – do tohoto data je možné v již poslané Přihlášce repertoár upravovat, např. změna skladby, změna autora. Pouze toto políčko zůstane v již vyplněné přihlášce aktivní (ostatní budou neaktivní/zašedlá, tzn. nebude možné v nich cokoliv upravovat). 
           Pokud datum Uzávěrky úpravy repertoáru nevyplníte, bude možné repertoár upravovat pouze do data Uzávěrky přihlášek.


           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…6. Postup organizace soutěží v EOS ZUŠ › 1. Nastavení soutěžního kola

           Související témata: termín uzávěrka změna úprava datum uzávěrka vyplnit soutěžní kola

           Úprava soutěžního kola

           Pokud potřebujete aktualizovat seznam vašich zaměstnanců, tj. odebrat či naopak přidat zaměstnance, kteří případně mohou soutěžní kolo upravovat, postupujte následovně:
           1. V Nastavení soutěžního kola, oddíl Kolo mohou upravovat tito uživatelé – pod tabulkou se jmény máte proklik do seznamu Zaměstnanců v upozornění „Přidávat další uživatele (další zaměstnance Vaší školy) můžete na straně Zaměstnanci, případně již neexistující zaměstnance v Osobních údajích zaměstnance smazat.“
           2. U zaměstnanců, kteří již u vás ve škole nepracují, je třeba jim v jejich Osobních údajích vyplnit datum v ZUŠ OD a DO. Tím je v systému ukončíte.
           3. Nové zaměstnance přidáte tlačítkem Přidat zaměstnance, poté jim vyplňte osobní údaje a uložte tlačítkem Uložit údaje nebo Uložit údaje i s chybami (nemusíte vyplňovat všechny údaje).
           4. Nezapomeňte novým zaměstnancům vygenerovat přihlašovací údaje – kliknutím na vaše Přihlašovací jméno vlevo nahoře (např. Přihlášený uživatel: Jan Novák), červený text vám oznamuje, kolik zaměstnanců nemá vygenerovány přihlašovací údaje. Použijte tlačítko Vygenerovat přístupové údaje novým zaměstnancům – buďto po jenom zaměstnanci nebo automaticky všem zaměstnancům.

           Obrázek na Diplom

           Obrázek na Diplom můžete vložit v záložce Nastavení soutěžního kola
           Obrázek, který na tuto stranu vložíte, se roztáhne jako celé pozadí diplomu
           Co dělat, pokud obrázek nechcete jako celé pozadí diplomu
           1. Nejprve obrázek vložte na prázdnou A4 (např. v programu Malování) na přesné místo, kde jej na diplomu chcete mít. 
           2. Takto upravený obrázek vložte na straně Nastavení soutěžního kola ve formátu JPG nebo PNG, maximální velikost 10 MB.


           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…7. Diplom › 1. Obrázek na Diplom

           Související témata: diplomy poloha pozadí střed upravit úprava obrázek vložit formát JPG 10 MB PNG maximální nastavení

           Úprava Diplomu

           Pokud v záložce Nastavení školního kola vložíte upravený obrázek, informace na Diplomu se Vám přeskupí přesně podle obrázku.
           Samozřejmě dále můžete Diplom upravovat podle svých vlastních představ. 
           To lze na straně Nastavení tisku diplomu.
           Můžete zde nastavit přesné pozice textů na diplomu, také upravit font, velikost a barvu písma.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…7. Diplom › 2. Úprava Diplomu

           Související témata: úprava diplom text písmo font barva

           Tisk Diplomu

           Doporučený prohlížeč pro tisk Diplomu je Google Chrome. Pokud tento prohlížeč nemáte nainstalovaný, můžete vyzkoušet i jiné prohlížeče. 
           Bez potíží lze Diplom vytisknout i z prohlížeče Opera. Vždy je nutné myslet na správné nastavení tisku. 
           Pokud se Vám nedaří na Diplom vytisknout obrázek (např. v prohlížeči Firefox), postupujte takto:
           1. Nejprve zkontrolujte Nastavení tisku diplomu přímo v EOS. Toto nastavení najdete v záložce Diplom. Tam vpravo nahoře uvidíte Nastavení tisku diplomu. V tomto nastavení zvolte u Zobrazení obrázku možnost: Zobrazení obrázku na pozadí diplomu.
           2. Pokud se Vám i tak obrázek na Diplomu nevytiskne, je třeba zkontrolovat nastavení tisku. Ve svém prohlížeči zvolte Menu > Vytisknout stránku > Vzhled stránky (pravděpodobně najdete vlevo nahoře) > Tisknout pozadí.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…7. Diplom › 3. Tisk Diplomu

           Související témata: tisk diplomu firefox nefunkční tisk

           Stručný návod pro bodování porotců

           1. Každý porotce od tajemníka poroty obdrží uživatelské jménoheslo do EOS ZUŠ (heslo si také můžete nechat zaslat vyplněním údajů zde: https://www.soutezezus.cz/nastaveni_uctu/nove_heslo/.
           2. Přihlásí se na www.soutezezus.cz vyplněním uživatelského jména a hesla do sekce Přihlášení a kliknutím na tlačítko Přihlásit.
           3. Ihned po přihlášení klikne na své jméno (pod logem EOS ZUŠ a textem Přihlášený uživatel) a dostane se na stranu Nastavení uživatele.
           4. Změní si své heslo, aby ho nikdo jiný nevěděl, vyplněním původního hesla, nového hesla (2x) a kliknutím na tlačítko Uložit.
           5. Jde na Bodovací lístek kliknutím na položku vlevo ve sloupci Menu.
           6. Může hned začít zapisovat body (kurzor stojí u prvního soutěžícího, kterému ještě nebyly zapsány body). Vyťuká na klávesnici číslo (např. 21), na dalšího soutěžícího se posune klávesou Tab, bodování uloží klávesou Enter, případně kliknutím na tlačítko Uložit body (dole na stránce).
           7. Jakmile odchází od počítače, ohlásí se kliknutím na „odhlásit“ (pod svým jménem vlevo), aby nikdo nenahlížel do jeho Bodovacího lístku. Po opětovném přihlášení pokračuje v zapisování bodů (bod 6).
           8. Porotce nemůže měnit již jednou zadané body. Pokud potřebuje body opravit, požádá tajemníka poroty.

           1. cena                    2. cena          3. cena         ČU1          ČU2          Diplom za účast
           25 24 23 22 21       20 19 18       17 16 15       14 13       12 11       10 9 8 7 6 5 4 3 2 1            Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 8. Stručný návod pro bodování porotců

           Související témata: body porota výsledek přihlašovací údaje ceny hodnocení heslo zde

           Jsem ředitelem školy. Co můžu nebo musím v EOS ZUŠ udělat?

           Vaší jedinou povinností je určit, zda se ve vaší škole budou nebo nebudou konat školní kola soutěží. V obou případech je třeba se do EOS ZUŠ přihlásit heslem, které vám bylo zasláno, a přidat školní kola všech soutěží (vyplnit data konání školních kol, nebo kliknout, že se školní kola nekonají) – viz obrázky u článku Postup zadání nekonajícího se školního kola. Bez toho by přihlášky stále setrvávaly ve školním kole a čekaly na vaše rozhodnutí. 
           Pro každou soutěž můžete do EOS ZUŠ zapsat pouze jedno školní kolo!
           Na straně Soutěžící můžete vidět všechny Přihlášky, které byly odeslány do soutěží za vaši školu. V kompetenci ředitele školy je pečlivě zkontrolovat Přihlášky, jejich pozdější editace je možná jen do uzávěrky nejnižšího konaného soutěžního kola. Dále v EOS ZUŠ zjistíte všechny informace o konaných soutěžích a můžete sledovat výsledky vašich žáků.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 1. Jsem ředitelem školy. Co můžu nebo musím v…

           Související témata: školní kolo kontrola žák

           Postup zadání nekonajícího se školního kola

           Otevřete v prohlížeči stranu www.soutezezus.cz.
           Přihlaste se pomocí přihlašovacích údajů, které vám přišly do vaší e-mailové schránky.
           V levém sloupci klikněte na Soutěžní kola, pod tabulkou příslušné soutěže klikněte úplně dole na tlačítko Přidat školní kolo soutěže (i v případě, že se nekoná) – obrázek č. 1. Na straně, která se vám zobrazí, zadáte zvýrazněnou možnost kolo se nekoná – obrázek č. 2. Potom tlačítkem Uložit kolo kolo uložíte – obrázek č. 3.
           Nyní již jsou Přihlášky žáků vidět v okresním kole soutěže, do které jste žáka přihlásili.           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 2. Postup zadání nekonajícího se školního…

           Související témata: přihláška do soutěže školní kolo okresní kolo

           Co mám udělat pro postup žáka do dalšího kola? Nevidím v dalším kole žáky, kteří postoupili.

           • Pokud vaše škola pořádala školní kolo, nebo se jedná o některé z dalších kol, zkontrolujte, zda máte správně a úplně vyplněný Harmonogram soutěže (bloky v Harmonogramu), vyplněné bodyzapsané postupy v Bodovací tabulce.
            V Bodovací tabulce je nutné nejdříve zapsat body a uložit je. Teprve poté znovu otevřete Bodovací tabulku, znovu klikněte na tlačítko Zapsat body od porotců a nyní se vám v Bodovací tabulce zobrazí k zakliknutí PostupyNávrhy na postupy. 
           • Pokud soutěžící z vaší školy nepostoupili do dalšího kola a vaše škola nekonala školní kolo, zkontrolujte, zda máte zadáno, že vaše škola školní kolo nekoná. Tento úkon musí zadat ředitel školy, nebo pověřená osoba – viz článek Postup zadání nekonajícího se školního kola.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 3. Co mám udělat pro postup žáka do dalšího…

           Související témata: bodovací tabulka harmonogram školní kolo kontrola nekonat konat postup soutěžící

           Co mám udělat pro postup žáka, který dostal pouze návrh na postup?

           Pokud se po ukončení soutěže rozhodlo, že postoupí žák, který dostal pouze návrh na postup, je nutné jít zpátky do Bodovací tabulky soutěže a u konkrétního žáka odkliknout Návrhzakliknout Postup. Přihláška soutěžícího žáka se okamžitě objeví v následujícím kole.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 4. Co mám udělat pro postup žáka, který…

           Související témata: návrh postupující žák bodovací tabulka kolo postup

           Co mám udělat, když si omylem smažu kolo?

           V tomto případě volejte +737 299 398.
           Není nutné soutěžní kolo zadávat znovu, jsme schopni vám smazané kolo obnovit.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 5. Co mám udělat, když si omylem smažu kolo?

           Související témata: chyba smazat omyl zmizel opakovat kontakt pomoc soutěž

           Jak mám postupovat v případě, že se žák nebo soubor na soutěž nedostavil?

           V tom případě je nutné do systému zadat, že žák se soutěže nezúčastnil. Tuto možnost najdete na straně Soutěžící
           V seznamu soutěžících najděte Přihlášku konkrétního žáka a vpravo klikněte na tlačítko Neúčast. Po kliknutí na tlačítko Neúčast bude jméno soutěžícího v Harmonogramu zobrazeno jako přeškrtnuté a také mu v Bodovací tabulce zešednou (zneaktivní se) políčka k bodování.


           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 6. Jak mám postupovat v případě, že se žák…

           Související témata: neúčast soutěžícího nemoc absence nebodovat harmonogram přeškrtnuté

           Jak nastavím tisk Diplomu?

           Zvolte obrázek, který na Diplom chcete umístit. Obrázek bude zobrazen na pozadí celé strany A4 na výšku nebo na šířku. 
           Na straně Soutěžní kola nahrajete obrázek na Diplom (viz obrázky níže)
           • kliknout na dané soutěžní kolo,
           • vybrat soubor, 
           • uložit kolo. 
           • Z nabídky v levém sloupci přejděte do záložky Diplom a kliknutím na Vytisknout zkontrolujte, zda se diplom zobrazuje, jak potřebujete. 
           • Pokud ne, na straně Diplom klikněte na tlačítko Nastavení tisku diplomu. Můžete využít možnost orientace papíru na výšku či šířku, popř. automaticky (podle Obrázku na diplom). Nastavte vzdálenost textu od horního a levého okraje strany, šířku textu, styl písma a velikost písma. 
           • Umístění textu na diplomu – vybíráte z možností Doleva, Doprava, Na střed, Do bloku. Vyzkoušejte nastavení v různých variantách, aby text byl ideální vzhledem k obrázku, který jste na diplom vybrali. Popřípadě můžete znovu změnit obrázek na diplom.
           • Pokud máte vlastní diplomy s již natištěnými obrázky a potřebujete na ně jen dodat text, je třeba na straně Diplom – Nastavení tisku diplomu – zatrhnout možnost Zobrazení obrázku – Nezobrazit. V tomto případě se na hotový diplom vytiskne pouze Vámi vytvořený text bez obrázku (grafiky) na pozadí.

           Diplomy v soutěžích pořádaných MŠMT – na diplom nepatří další dodatečný text, ani např. informace o postupu žáka. 
           Správně: 1. cena.
           Chybně: 1. cena „s postupem“. Takový nápis na diplomu je nepřípustný.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 7. Jak nastavím tisk Diplomu?

           Související témata: tisk nastavení grafika

           Chci si zkušebně vytisknout Diplom a stále se mi zobrazuje i slovo „UKÁZKA“

           Slovo „UKÁZKA“ zmizí, jakmile dle Harmonogramu soutěže proběhne soutěžní výkon daného soutěžící. Tisknout diplomy dříve, než soutěžící vystoupí, není možné, proto je diplom opatřen slovem „UKÁZKA“.

           Soutěž bez Harmonogramu ještě nemá správné parametry k vytvoření náhledu diplomu. Pokud tedy není vytvořen Harmonogram soutěže, nelze Diplom zobrazit           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 8. Chci si zkušebně vytisknout Diplom a stále…

           Související témata: tisk chyba harmonogram

           Na Prezenční listině porotců, pedagogů a hostů je jméno pedagoga 2x

           V tomto případě máte toto jméno v poněkud jiném tvaru na každé z Přihlášek, nejčastěji se chybuje ve tvaru titulu (např. tečka za DiS.). Opravte jména na všech Přihláškách shodně a Přihlášky uložte.
           Je–li po uzávěrce přihlášek, kontaktujte předsedu sekce UR ZUŠ příslušné soutěže (viz seznam oprávněných osob).

           Zkratky v prezenční listině jsou dány MŠMT. Pokud nebudou vydány jiné pokyny, platí:
           P=Porota
           D=Doprovod
           H=Host

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 9. Na Prezenční listině porotců, pedagogů a…

           Související témata: listina titul pedagog chyba údaje

           Může porota zvolit možnosti bodování?

           Ano. Vzhledem k tomu, že bodování je Organizačním řádem soutěží ZUŠ (vyhlašovaných MŠMT) pouze doporučené (rozmezí bodů), každý organizátor a porota si mohou stupnici zvolit. 
           Obecně platí, že od 21 bodů je první cena, na postup do vyššího kola by mělo být vzhledem k omezenému počtu postupujících více bodů. Zapsané body Bodovací tabulce vidí pouze organizátor kola.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 10. Může porota zvolit možnosti bodování?

           Související témata: bodování doporučení organizátor způsob

           Mohu vytisknout i čestné uznání?

           Ano. Čestné uznání se tiskne shodně jako Diplom, po vyplnění Bodovací tabulky tajemníkem poroty se vytvoří možnosti tisku jak pro diplomy, tak pro Čestná uznání. 

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 11. Mohu vytisknout i čestné uznání?

           Související témata: tisk čestné uznání bodovací tabulka tajemník

           Proč nevidím obrázek na Diplomu?

           Pravděpodobně nemáte aktivní funkci Grafika na pozadí. Zapněte si tuto možnost v okně pro nastavení tisku.


           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 12. Proč nevidím obrázek na Diplomu?

           Související témata: obrázek na diplomu tisk chyba tiskárna nastavení grafika

           Jak se tvoří Výsledková listina?

           Systém EOS ZUŠ umožňuje na základě rozhodnutí UR dvojí výsledkovou listinu:
           1. s průměrem bodů,
           2. kompletní bodování celé poroty (jako je například na Prague Junior Note).
           Tři lidé mohou ovlivnit to, co vidíte: organizátor (např. ředitel školy), předseda Krajské umělecké rady (případně dané sekce), a předseda poroty. V úvodní poradě si porota názor ujednotí.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 13. Jak se tvoří Výsledková listina?

           Související témata: výsledková listina bodování organizátor průměr body předseda

           Kdy vidí výsledkovou listinu veřejnost?

           Do skončení soutěže vidí výsledkovou listinu pouze odpovědné osoby pořádající školy. Po skončení soutěžního kola se již zobrazí (zveřejní) všechny výsledky. Výsledková listina v případě vícedenního soutěžního kola zobrazuje výsledky další den za den předchozí.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 14. Kdy vidí výsledkovou listinu veřejnost?

           Související témata: výsledkový listina výsledky

           Jak mohu přeskupit soutěžící v rámci bloku již hotového Harmonogramu?

           Na straně Nastavení soutěžního kola naleznete možnost Řazení soutěžících v Harmonogramu soutěže (pořadí soutěžících v rámci jednoho bloku), kde lze Zobrazit/skrýt způsoby řazení. Seřadit je můžete podle:
           1. soutěžní kategorie
           2. věkové kategorie
           3. věku
           4. abecedy – od začátku abecedy nebo od vylosovaného písmene 
           5. ZUŠ 
           V hotovém bloku Harmonogramu soutěže můžete tlačítkem Upravit znovu vstoupit do tohoto bloku a pořadí soutěžících v tomto bloku přeskupit očíslováním políček dle potřeby. Políčko uvidíte vlevo od jména (názvu) soutěžícího.
           Po změnách nezapomeňte znovu Uložit blok.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 15. Jak mohu přeskupit soutěžící v rámci…

           Související témata: řazení soutěžících harmonogram soutěže úpravy změna blok přeskupit seřadit

           Při vyplňování Bodovací tabulky nemám zašednutá příslušná políčka u pedagogů, kteří bodovat nemají

           Je třeba zkontrolovat v záložce Porota přesný tvar jména, příjmenízejména titulů podle vložených Přihlášek, případně zakliknout u porotce, zda má či nemá mezi soutěžícími rodinného příslušníka. Případné změny nezapomeňte vždy uložit.

           • Pokud se jedná o krajské kolo, je nutné mít také správně vyplněnou ZUŠ. 
           • Okresní kolo – nehodnotí pedagog své žáky, ale svou školu ano.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 16. Při vyplňování Bodovací tabulky nemám…

           Související témata: chyba bodovací tabulka platné údaje změna nehodnotí pedagog krajské okresní zuš porota

           Kde najdu počet soutěžících z jednotlivých krajů?

           Pro Ústřední kola soutěží máte možnost zjistit procentuální počet soutěžících z jednotlivých krajů. 
           Tuto informaci najdete na straně Počet soutěžících z jednotlivých ZUŠ
           Na této straně najdete počet soutěžících z jednotlivých ZUŠ, okresů a krajů. Také zde najdete procentuální podíl jednotlivých krajů v soutěži a přesný graf.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 17. Kde najdu počet soutěžících z…

           Související témata: procentuální podíl podíl krajů

           Lze seřadit soutěžící podle ZUŠ?

           Na straně Soutěžící jsou jednotliví soutěžící standardně řazeni podle data a času odeslání Přihlášek. Seznam soutěžících lze také seskupit podle ZUŠ. 
           Stačí kliknout na záhlaví sloupce ZUŠ a soutěžící se přeřadí podle škol. Školy jsou řazeny po krajích, po obcích a dle názvu školy. 

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS…10. Nejčastěji kladené otázky › 18. Lze seřadit soutěžící podle ZUŠ?

           Související témata: řazení soutěžících strana Soutěžící

           Kontakty

           Přejděte na stranu http://www.soutezezus.cz/, tam najdete Kontakty na oprávněné osoby.

           Umístění v Nápovědě: 19. ELEKTRONICKÁ ORGANIZACE SOUTĚŽÍ ZUŠ (EOS… › 11. Kontakty

           Související témata: kontakt KUR EOS UR předseda sekce umělecká komunikace

           O iZUŠ

           Chcete se dozvědět další informace o iZUŠ, např. jaké jsou jeho výhody oproti papírové dokumentaci a jiným softwarům, kolik škol ho používá nebo kolik stojí, zjistíte to na straně O iZUŠ.
           • Co je iZUŠ?
           • V čem je lepší?
           • Pro koho je?
           • Ceník
           • Propagační materiály
           • Reference
           • Technické informace
           • Kam dál? Mj. zde naleznete informace ke GDPR (v posledním odkazu Chcete se dozvědět, jak iZUŠ pracuje s osobními údaji? Podívejte se na stránku GDPR – Obecné nařízení o ochraně osobních údajů).

           Umístění v Nápovědě: 20. DALŠÍ INFORMACE › 1. O iZUŠ

           Související témata: informace hodnocení GDPR sekce odkaz článek

           Prohlášení o přístupnosti

           iZUŠ je vhodný i pro handicapované uživatele, např. zrakově postižené. iZUŠ byl vyvíjen na základě Metodiky Blind Friendly Web 2.3, jejímž autorem je TyfloCentrum Brno, o.p.s.
           Nevidomý nebo slabozraký uživatel je veden pomocí internetové čtečky.
           Můžete používat klávesové zkratky nebo si přizpůsobit vzhled (např. zvětšit velikost písma). 
           Změna vzhledu
           • Standardní
           • Standardní s větším písmem
           • Textová verze
           Další informace na straně Prohlášení o přístupnosti.

           Umístění v Nápovědě: 20. DALŠÍ INFORMACE › 2. Prohlášení o přístupnosti

           Související témata: učitel s handicapem nevidomý slabozraky slepý

           Copyright

           Vlastníkem a provozovatelem internetových stránek www.izus.cz je Sensio.cz s.r.o. Obsah stránek (texty, grafika, zvukové a video ukázky), stejně tak zdrojový kód a design jsou chráněny autorským zákonem (zákon č. 121/2000 Sb.).
           Pokud chcete použít jakoukoli část tohoto systému, zažádejte si o souhlas na e-mailové adrese info@sensio.cz. Jednání bez souhlasu autora je protizákonné.

           Umístění v Nápovědě: 20. DALŠÍ INFORMACE › 4. Copyright

           Související témata: zneužití ochránit autorská práva

           Vytvořeno pomocí iZUŠ (www.izus.cz)