Přehled nápovědy k tématu 'bezpečnost'

Nápověda WikiZUŠ Slovensky Česky

 Další související témata: Přihlášení do iZUŠ e-mail nové heslo nevyžádáno správný formát

Kliknutím na článek zobrazíte jeho celý obsah. Chcete-li získat podrobnější a souvislejší nápovědu, najeďte na myší daný článek a stiskněte tlačítko Zobrazit v Nápovědě.

Přihlášení

Do iZUŠ se mohou přihlásit:
 • zaměstnanci školy,
 • žáci,
 • jejich zákonní zástupci.

Přihlašovací údaje naleznete pravděpodobně v e-mailu zaslaném vedením školy. Ředitelům škol byly na jejich e-mailové adresy zaslány přihlašovací údaje přímo firmou Sensio.cz s.r.o.
Z bezpečnostních důvodů se jedná o náhodná písmena a čísla, doporučujeme je po přihlášení změnit na straně Nastavení uživatele.
Pokud jste neobdrželi přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo), požádejte vedení školy o jejich zaslání či sdělení. 
Můžete si je také nechat zaslat sami vyplněním ZUŠ, do které potřebujete, a svého e-mailu na této straně:  https://www.izus.cz/nastaveni_uctu/nove_heslo/. Viz článek Zaslat nové heslo.

Pro vstup do iZUŠ:
 1. Otevřete internetový prohlížeč (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge a další). Můžete otevřít jakýkoliv prohlížeč, nejlepší zkušenosti jsou s prohlížečem Google Chrome. Pozor na zastaralé prohlížeče (Explorer).
 2. Do adresního řádku napište www.izus.cz.
 3. Objeví se vám Hlavní strana iZUŠ pro nepřihlášené uživatele.
 4. V sekci Vstup do světa iZUŠ jsou umístěna políčka pro Uživatelské jméno a Heslo.
 5. Zadejte přihlašovací údaje a stiskněte tlačítko Vstoupit .

Pracovat se můžete z jakéhokoliv zařízení (chytrý telefon, tablet, notebook, počítač, chytré hodinky) s jakýmkoli operačním systémem a prohlížečem. iZUŠ Je kompatibilní s OS IOS. Pro Android máme rovněž i mobilní aplikaci, pro IOS se zpracovává.

           Bezpečné heslo

           Vzhledem k zajištění bezpečnosti vašich osobních údajů věnujte pozornost i heslu k přihlašování do iZUŠ.
           1. Vzhledem k zajištění bezpečnosti vašich osobních údajů věnujte pozornost i heslu k přihlašování do iZUŠ.
           2. Nesdělujte nikomu své přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo)! Pokud již někdo vaše přihlašovací údaje zná, změňte si heslo.
           3. Pro zmírnění rizika náhodného vyzrazení a použití přihlašovacích údajů neoprávněnou osobou je vhodné si heslo jednou za čas změnit (platí především pro uživatele s vyššími uživatelskými právy (např. ředitel má přístup k osobním údajům všech zaměstnanců, žáků i jejich zákonných zástupců).
           4. Jestliže sdílíte počítač i s někým jiným (kolega, děti), neukládejte si heslo do prohlížeče (běžná nabídka prohlížečů).
           5. Začněte využívat správce hesel. Jde o program, který umožní hesla uložit zašifrovaně, tedy bezpečně. Můžete si tak zvolit unikátní a bezpečná hesla, aniž by bylo nutné si je psát na papír či někam do textových dokumentů na počítači. Programů, které umí takto ukládat hesla, existují desítky, je tedy z čeho vybírat (např. Roboform, 1Password). Tyto programy vám mohou také pomoci bezpečné heslo vygenerovat a poté rovnou uložit ve spojení s danou aplikací. Příště již rozpoznají, že se chcete přihlásit např. do iZUŠ a nabídnou vám vložit správné a přitom bezpečně uložené heslo pro danou aplikaci.
           6. Délka hesla spolu s kombinací písmen a čísel nejsou jediným kritériem pro vymyšlení bezpečného hesla, na který byste měli brát zřetel. Pokud použijete vaše osobní informace, které neví nikdo jiný, je pro útočníka velmi těžké takové heslo odhadnout. Pokud však použijete veřejně známou věc, pak je takové heslo velmi jednoduše odhadnutelné. Např. když máte psa Bobíka a jiní lidé o tom ví, pak je heslo Bobik123 jednoduše odhalitelné.
           7. Pokud si nastavujte hesla ručně sami a nastavíte jako heslo např. „heslo123“, jedná se samozřejmě o slabé heslo, protože je velmi snadné jej uhodnout. Na druhou stranu nemusíte jít do extrému typu „m7sNGUfF%bJN#H“. Zvolte si heslo, které si budete dobře pamatovat, ale nenapadne nikoho jiného. Můžete využít asociační metodu. Např. „housle1998Praha“, protože jste si koupili housle v roce 1998 v Praze. Málokdo ví, co, kdy a kde jste si koupili, a už vůbec, že jste si zrovna toto nastavili jako heslo do iZUŠ. Rovněž je možné sestavit heslo jako větu či příběh. Např. „K4zde ran0 s1 dam K4vu“. Nebo „Na Neb1 svit1 M3s1c a *!“

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 1. Bezpečné heslo

           Související témata: heslo vytvořit bezpečnost kybernetická bezpečné znaky útok hacker Roboform asociace

           Ze systému iZUŠ jsem dostal e-mail s žádostí o nové heslo, ale nežádal jsem o něj

           Jak k tomu dojde? Někdo navštívil v iZUŠ stranu Nové heslo, ale použil omylem nebo náhodným překlepem (např. v použité doméně) vaši e-mailovou adresu. 
           Tato strana slouží k nastavení nového hesla, pokud ho uživatel zapomene. Zadá zde svou e-mailovou adresu, na ni mu přijde dotaz, zda si opravdu přeje heslo změnit. Je-li to opravdu tak, potvrdí v e-mailové zprávě změnu a přijde mu nové heslo. Pokud změnu hesla nežádáte, tedy ji nebudete v e-mailové zprávě potvrzovat.
           K žádné změně hesla nedojde bez vašeho vědomí, do své e-mailové schránky máte totiž přístup pouze vy. Nikdo jiný vám tedy nemůže změnit heslo a už vůbec se ho nemůže dozvědět, iZUŠ je vůči těmto hrozbám velmi dobře zabezpečený. 
           Přesto nabádáme k opatrnosti a pozornosti – do jakéhokoli systému nebo elektronického formuláře zadávejte správný formát, případnou diakritiku a doménu vaší e-mailové adresy. Předejdete případným nedorozuměním nebo situaci, že by s vámi ZUŠ nemohla elektronicky komunikovat.

           Umístění v Nápovědě: 4. ŽIVOTNÍ SITUACE2. Úkony po celý rok2. Komunikace mezi školou a rodiči › 8. Ze systému iZUŠ jsem dostal e-mail s…

           Související témata: Přihlášení do iZUŠ e-mail bezpečnost nové heslo nevyžádáno správný formát

           Vytvořeno pomocí iZUŠ (www.izus.cz)