Přehled nápovědy k tématu 'útok'

Nápověda WikiZUŠ Slovensky Česky

 Další související témata: heslo vytvořit bezpečnost kybernetická bezpečné znaky hacker Roboform asociace

Kliknutím na článek zobrazíte jeho celý obsah. Chcete-li získat podrobnější a souvislejší nápovědu, najeďte na myší daný článek a stiskněte tlačítko Zobrazit v Nápovědě.

Seznam článků

Bezpečné heslo

Vzhledem k zajištění bezpečnosti vašich osobních údajů věnujte pozornost i heslu k přihlašování do iZUŠ.
  1. Vzhledem k zajištění bezpečnosti vašich osobních údajů věnujte pozornost i heslu k přihlašování do iZUŠ.
  2. Nesdělujte nikomu své přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo)! Pokud již někdo vaše přihlašovací údaje zná, změňte si heslo.
  3. Pro zmírnění rizika náhodného vyzrazení a použití přihlašovacích údajů neoprávněnou osobou je vhodné si heslo jednou za čas změnit (platí především pro uživatele s vyššími uživatelskými právy (např. ředitel má přístup k osobním údajům všech zaměstnanců, žáků i jejich zákonných zástupců).
  4. Jestliže sdílíte počítač i s někým jiným (kolega, děti), neukládejte si heslo do prohlížeče (běžná nabídka prohlížečů).
  5. Začněte využívat správce hesel. Jde o program, který umožní hesla uložit zašifrovaně, tedy bezpečně. Můžete si tak zvolit unikátní a bezpečná hesla, aniž by bylo nutné si je psát na papír či někam do textových dokumentů na počítači. Programů, které umí takto ukládat hesla, existují desítky, je tedy z čeho vybírat (např. Roboform, 1Password). Tyto programy vám mohou také pomoci bezpečné heslo vygenerovat a poté rovnou uložit ve spojení s danou aplikací. Příště již rozpoznají, že se chcete přihlásit např. do iZUŠ a nabídnou vám vložit správné a přitom bezpečně uložené heslo pro danou aplikaci.
  6. Délka hesla spolu s kombinací písmen a čísel nejsou jediným kritériem pro vymyšlení bezpečného hesla, na který byste měli brát zřetel. Pokud použijete vaše osobní informace, které neví nikdo jiný, je pro útočníka velmi těžké takové heslo odhadnout. Pokud však použijete veřejně známou věc, pak je takové heslo velmi jednoduše odhadnutelné. Např. když máte psa Bobíka a jiní lidé o tom ví, pak je heslo Bobik123 jednoduše odhalitelné.
  7. Pokud si nastavujte hesla ručně sami a nastavíte jako heslo např. „heslo123“, jedná se samozřejmě o slabé heslo, protože je velmi snadné jej uhodnout. Na druhou stranu nemusíte jít do extrému typu „m7sNGUfF%bJN#H“. Zvolte si heslo, které si budete dobře pamatovat, ale nenapadne nikoho jiného. Je možné použít i další/speciální znaky, např. interpunkci (.,!?/*+#&@) aj. Můžete využít asociační metodu. Např. „housle1998Praha“, protože jste si koupili housle v roce 1998 v Praze. Málokdo ví, co, kdy a kde jste si koupili, a už vůbec, že jste si zrovna toto nastavili jako heslo do iZUŠ. Rovněž je možné sestavit heslo jako větu či příběh. Např. „K4zde ran0 s1 dam K4vu“. Nebo „Na Neb1 svit1 M3s1c a *!“ 

Umístění v Nápovědě: 5. ŽIVOTNÍ SITUACE1. Vstup do iZUŠ › 1. Bezpečné heslo

Související témata: heslo vytvořit bezpečnost kybernetická bezpečné znaky útok hacker Roboform asociace

Vytvořeno pomocí iZUŠ (www.izus.cz)